Misrata Cehennemi!

Misrata Cehennemi!
Kaddafi'nin askerleri Misrata kentine dört gündür bomba yağdırıyor. Ablukadaki şehirde elektrik, su yok. Keskin nişancılar sokaklarda kol geziyor. Görgü tanıkları “Çocukların cesetleri tanınmayacak halde, paramparça” diy

Koalisyon güçlerinin Libya'da hava saldırılarıyla oluşturmaya çalıştığı uçuşa yasak bölgenin gölgesinde, Albay Muammer Kaddafi yönetiminin askerleri karadan bildiğini okumaya devam ediyor.

İsyancıların elinde olan ancak Kaddafi güçlerinin ablukası altında bulunan Misrata kenti, dört gündür keskin nişancıların da katıldığı bir saldırıya maruz kalıyor. Yalnızca pazartesi günü 40 kişinin öldüğü kentte yaşayanlar telefonla bağlantıya geçtikleri yakınlarına çocukların da öldüğünü aktardı. Gazetecilerin giremediği şehirde neler olduğunu, kaç kişinin öldüğünü kimse bilmiyor.

'Karada her gün ölüyoruz'
Trablus'a 214 kilometre uzaklıktaki kentten BBC'ye telefonla bağlanan bir doktor, “Bugün bir meslektaşımın iki oğlunu ve iki kızını öldürdüler. Durum çok ciddi. Hastanede elektriğimiz yok ve jeneratörle iş görüyoruz” diye konuştu. Doktor sözlerine, “Koalisyon güçlerinin hava saldırılarının başlaması bizi rahatlattı, fakat karada her gün ölüyoruz” diye son verdi. İsyancıların sözcülerinden biri de AFP ajansına, keskin nişancıların ve tankların rastgele ateş açtığını söyleyip, “Şehitlerin arasında, ebeveynleri ile bir arabada olan dört çocuk da var” dedi.

'En büyüğü 13 yaşındaydı'
Reuters haber ajansına konuşan Muhammed adlı bir Misratalı ise “Durum çok kötü. Tanklar kenti bu sabah topçu ateşine tutmaya başladı. Operasyona keskin nişancılar da katılıyor. İçinde dört çocuk bulunan sivil bir araba vuruldu. Çocukların en büyüğü 13 yaşındaydı” dedi. The Guardian gazetesine konuşan bir görgü tanığı ise “Hastaneye getirilen çocukların cesetleri paramparça” dedi. Kaddafi hükümetinin sözcüsü önceki gün yaptığı basın toplantısında Misrata'nın 'kurtarıldığını' savunmuştu.

'Her ceset karşılığı 770 TL'
Bu arada Katar merkezli El Cezire kanalı Tunus sınırına yakın olan batı kasabası Zintan'da da Kaddafi güçlerinin ağır silahlarla saldırı düzenlediğini, kent sakinlerinin yakınlardaki mağaralara kaçtığını duyurdu. Libya Gençlik Hereketi de, Zintan'da isyancılar tarafından ele geçirilen Kaddafi yanlısı bir askerin, Trablus'a götürecekleri her ceset karşılığında rejimin 600 Libya dinarı (yaklaşık 770 TL) vaat ettiğini söylediğini açıkladı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com