Misrata'da İki Gazeteci Öldü!

Misrata'da İki Gazeteci Öldü!
Libya'da sekiz haftadır yoğun çatışmaların sürdüğü Misrata kentine Kaddafi'ye bağlı güçler tarafından düzenlenen saldırıda Batılı iki foto muhabiri öldü.

Lİbya lideri Muammer Kaddafi'ye bağlı güçler tarafından 2 aydır kuşatma altında tutulan ve yoğun çatışmalara sahne olan Misrata'da iki Batılı foto muhabiri öldürüldü. Bugüne dek bine yakın sivilin hayatını kaybettiği söylenen “ölüm kenti”nde öldrülülen İngiliz fotoğrafçı ve yönetmen Tim Hetherington, Afganistan'daki Amerikan askerleri ile ilgili çektiği “Restrepo” ile geçen yıl belgesel dalında Oscar'a aday gösterilmişti. Hetherington, Eylül 2007'de Afganistan'da çektiği, sığınakta yorgun düşmüş Amerikan askerini gösteren fotoğrafıyla da Dünya Basın Fotoğrafları ödülünü almıştı. 41 yaşındaki Hetherington, Vanity Fair dergisi için çalışıyordu. Misrata'da yaşanan insani krize dikkat çekmek için Libya'da bulunduğu belirtilen ve kısa bir süre önce evlenen Hetherington, ölümünden bir gece önce Twitter profilinde, “Kuşatma altındaki Misrata'dayız. Kaddafi güçleri hedef gözetmeksizin atışlarını sürdürüyor. NATO'dan eser yok” diye yazmıştı.

Pulitzer'e aday gösterilmişti

Darfur ve Liberya gibi çatışma bölgelerinde yıllarca fotoğraf çeken Hetherington ile birlikte hayatını kaybeden ABD'li foto muhabiri Chris Hondros ise Merkezi New York'ta bulunan Getty Images ajansı için çalışıyordu. Başından yaralanan Hondros'un, Kosova, Irak, Afganistan, Keşmir, Batı Şeria ve Liberya gibi çatışma bölgelerinde çektiği fotoğraflar Newsweek, Economist gibi dergilerin kapakları ve New York Times, Washington Post ve Los Angeles Times gazetelerinin de ön sayfalarında yer almıştı. Hondros, World Press Photo ödülünün yanı sıra savaş fotoğrafları dalında en önemli ödüllerden biri olarak gösterilen Robert Capa Altın Madalyası'nın da sahibiydi. 2004'te Liberya için çektiği fotoğraf ise Pulitzer'e aday gösterilmişti. İki foto muhabirin ölümü dünya basınını yasa boğarken, saldırıda yaralanan diğer iki gazetecinin tedavisi ise sürüyor. Öte yandan dün de Misrata'daki çatışmalar sırasında Ukraynalı bir beyin cerrahının da öldürüldüğü bildirildi. Ukrayna Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada,beyin cerrahı doktorun önceki gün evinden çıkarken bir merminin isabet etmesi sonucu öldüğü kaydedildi.

Fransa operasyonu hızlandırdı

Libyalı muhalifler dün Tunus sınırındaki önemli bir kontrol noktasını ele geçirirken, Fransa da Kaddafi güçlerine yönelik saldırılarını artırdığını açıkladı. Savunma Bakanlığı geçen hafta Fransız uçaklarının, Libya'ya yönelik ortalama hava saldırılarının sayısını 30'dan 41'e çıkarttıklarını açıkladı. Libya resmi haber ajansı Jana, NATO güçlerinin bir Libya petrol tankerini alıkoyduğunu duyururken, NATO,uçaklarının başkent Trablus'un güneybatısındaki Hellat El Ferjan bölgesine düzenlediği bombardımanda 7 sivilin öldüğü haberlerini yalanladı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com