MİT Amerikalı diplomatların evine böcek yerleştirdi!

MİT Amerikalı diplomatların evine böcek yerleştirdi!
Hürriyet Gazetesi yazarı Tolga Tanış gündeme ilişkin bir çok konu ve bilhassa Mısır darbesinin yansımalarına dair bir yazı kaleme aldı.

Mısır'da gerçekleşen darbe sonrası 'Arap Baharı' söyleminin tamamen rafa kalktı ve Türkiye yavaş yavaş ayaklarını yere basmayı öğrenmesi gerektiğini anladı. Darbe'nin diğer ülkelerdeki yansımaları nasıldı peki? Hürriyet Gazetesi yazarı Tolga Tanış bu yansımaları ve perdenin arkasındaki saklanan gerçekleri yazdı. Türkiye'nin neden sesinin yüksek çıkmadığını, Amerika'nın diplomatlarının bu süreçte oynadığı rolün ne denli olduğunu CIA’in 1986-89 İstanbul Direktörü Philip Giraldi’yle yaptığı özel konuşma sonrası gazetedeki köşesine taşıdı.

İşte yazıdan önemli kesitler;

Türkiye kınadı. Suudi Arabistan memnun. Suriye zil takıp oynayacak. Mısır işinin Washington boyutu işte bu resim. İslam ülkelerinin yakın tarihte hiç görülmediği kadar bölünmüş hali. Mursi’nin görevden alınmasından sonra Yönetime yakın bir kaynağım aynen şöyle dedi bana: “Suudi Arabistan, Mısır’da Katar’ı devirdi.” Bilinmez, belki de müttefiklik ilişkisiyle kıyamadığı için Türkiye’yi Katar’a eklememiştir. Ama Katar’da daha iki hafta önce yaşanan iktidar değişikliğini ve Suriye’den Mısır’a Müslüman Kardeşler’le her yerde iş karıştıran Şeyh Hamid bin Halife ile Dışişleri Bakanı Hamid bin Casim’in gittiğini düşünürseniz şunu sormak meşru değil mi? Türk hükümeti İhvan merakını daha ne kadar sürdürecek? Daha ne kadar yalnızlaşma pahasına?

Niye Obama halen NSA’in dinleme skandalıyla ilgili Almanya’ya izahat veriyor da Türkiye’ye bir açıklama yapmıyor? Hafta içi Merkel’i aradı POTUS ve bu konuda güvence verdi. “Neyin güvencesi?” diye iki hafta önce yine sormuştum. Almanların hakları Türklerinkinden daha mı önemli ki… Türk hükümeti bu işten duyduğu memnuniyetsizliği neden Almanlarınki kadar yüksek perdeden açıklamıyor? Yoksa karşılıklı casuslaşmanın utangaçlığı mı bu?

Hafta içi, CIA’in 1986-89 İstanbul Direktörü Philip Giraldi’yle skandalı konuşuyoruz. “Washington’daki Türk Büyükelçiliği’nin NSA’in hedefi olmasını nasıl yorumluyorsunuz” dedim. Aynen şunu söyledi: “Türk hükümet binalarının Ankara’daki ABD Büyükelçiliği’nde yer alan NSA istasyonu tarafından hedef alınması gibi, eminim büyükelçilik de hedef olmuştur. NSA, dost büyükelçilik ve hükümetler dahil herkes hakkında düzenli olarak bilgi toplar. MİT de telefon dinleme ve gizli mikrofonlarla ABD’li diplomatlar hakkında düzenli olarak bilgi toplar. Benim Bebek’teki evimde beş tane (böcek) buldular. Ama teknik olarak çok ileride olan NSA’in dünyanın her tarafındaki uluslararası iletişimlerde neredeyse sınırsız bir kapasitesi vardır.”

Yazının tamamı için tıklayınız...

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com