MİT Çalışanı İlk Kez Gözaltına Alındı

MİT Çalışanı İlk Kez Gözaltına Alındı
MİT'te aktif görevde bulunan bir çalışan için ilk kez Ergenekon kapsamında gözaltı çıktı. Peki Kozinoğlu neden gözaltına alındı. Yoksa işin arkasında farklı bir hesaplaşma mı var?

Yiğit Bulut'un yazısının ilgili bölümü

Kaşif Kozinoğlu 'aynı gün' içinde adı geçen gazetecilere göre çok 'ilginç' bir isim!

Türkiye perşembe gününü "Ergenekon'daki yeni gözaltıları" konuşarak geçirdi! Bu isimler arasında özellikle geçmişte konu hakkında "araştırmalar" yapan biri olarak gözüme çarpan ilk isim Kaşif Kozinoğlu oldu... Eski bir MİT görevlisi olarak bildiğimiz bir isim ama bu yazıyı yazmadan hemen önce edindiğim bir bilgi farklı; MİT'te halen "danışman" kadrosunda aktif görevli...
Sevgili dostlar, diyeceksiniz ki; neden ilginç?

O detayı da "yazabileceğim kadarıyla" arz edeyim...

MİT içindeki hesaplaşmaları ve en önemlisi özellikle bir dönem "kurum içinden gönderilen" bazı mektuplarda ve bütün kamuoyu "seslendirmelerinde" adları birlikte geçen "Bir Parti Başkanı-Şenkal Atasagun-Coşkun Ulusoy-Kaşif Kozinoğlu" dörtlüsünü dikkate aldığınız zaman "durum" ilginç bir hale geliyor!

Sonuç: Bu dörtlü hakkında o kadar çok yazılıp çizildiki, internetten "sadece iki ismi" yan yana yazarak binlerce sayfa ve iddiaya ulaşabilirsiniz... Burada bir de not düşmem gerekli; kamuoyu bunları sorguladı ama "bu sorgulama" birileri "suçlu" anlamına gelmez. İlk defa yargı aşamasına gelinen bir nokta var!

Son söz: Konu yargı aşamasına intikal ettiği için daha fazla yazmak anlamsız! Yalnız bildiğim bir gerçek var; gelinen nokta "İLGİNÇ"! Bundan sonra özellikle geçmişte yaşananlar "daha hızlı" ele alınabilir ve özellikle MİT'teki geçmiş hesaplaşma ortaya dökülebilir...

Kaşif Kozinoğlu kimdir?

Özel Kuvvetler Komutanlığı'nı kuran bordo bereli bir asker. Yurt içi ve yurtdışında kritik pek çok yerde ve birimde görev yaptı.

Türkiye, MİT eski mensubu Kaşif Kozinoğlu adını ilk olarak 6 yıl önce MİT- Mafya-Yargıtay skandalıyla duydu. Kozinoğlu, karmaşık ilişkiler ağının tam ortasında duruyordu. Alaattin Çakıcı'nın davası için döneminYargıtayBaşkanı Eraslan Özkaya ile görüştüğü ortaya çıktı.

İkili arasındaki konuşmalar yasal dinlemeye takılmıştı. Kaşif Kozinoğlu inkar etti. Ancak mahkeme, Çakıcı'nın ceza almaması için Yargıtay'daki dosyasını takip ettiği ortaya çıkan Kozinoğlu'nu 5 ay hapse mahkum etti.

Hakkında ilk dava açılan üst düzey MİT görevlisi olan Kozinoğlu'nun yolu Ergenekon'la ilk kez kesişmiyor. Özel Kuvvetlerin bir kolu olan Muharebe Arama Kurtarma Birliği MAK'ın da kuruculuğunu yapan eski MİT mensubu görevi,Ergenekonoperasyonunda tutuklanan Levent Göktaş'a bırakmıştı.

MİT'te Operasyon Başkanlığı'nın altında Asya Ülkeleri Daire Başkanı Vekilliği yapan Ergenekon şüphelisinin, "yükselebilmek için, teşkilata sahte diploma verdiği" iddiası onun hakkında bilinenlerden.

İddiaya göre OdaTV'de yapılan aramada devletin güvenliğini tehlikeye atacak çok gizli belgeler ele geçirildi. Belgelerin bir kısmını Soner Yalçın ve arkadaşlarına Kaşif Kozinoğlu'nun verdiği öne sürülüyor. İddiaya göre, OdaTV'de yapılan aramada bir bilgiyarda "koz" isimli dosyada çıktı. Ve orada açıkça "Kozinoğlu'ndan gelen belgeleri değerlendirelim" deniyor.

Polis, Kozinoğlu, yurtdışında olduğu için gözaltına alamadı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com