MİT-CIA buluşmasının perde arkası

MİT-CIA buluşmasının perde arkası
CIA Başkanı David Petraeus ile MİT Müsteşarı Hakan Fidan arasındaki görüşmelerde Suriye konuşuldu.
CIA Başkanı David Petraeus'un sürpriz Türkiye ziyaretinin üzerindeki sis perdesi aralanmaya başlandı. İstanbul'a sessiz sedasız gerçekleştirilen ziyarette, Esad sonrası dönem ve Suriye'deki kimyasal silahlara ilişkin tüm ayrıntılar masaya yatırıldı.
 
Konuya ilişkin haber, Akşam gazetesinden Mahmut Gürer imzası ve "İstanbul'da 'Kimyasal' zirvesi" başlığıyla yayınlandı. Gazetenin edindiği bilgilere göre, Petraeus'un ziyareti, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın ziyaretinde karara bağlanan 'İkili mekanizma toplantıları' kapsamında planlandı.
 
Esad sonrası Suriye
 
İki istihbarat örgütünün 1 numarası arasında gerçekleşen görüşmelerde ele alınan en önemli konu Suriye oldu. Bu kapsamda, Esad rejiminin devrilmesi sonrasında ortaya çıkacak olası tablo ve gelişmeler değerlendirildi.
 
İlk olarak, geçiş döneminde kurulacak hükümetin hangi isimlerden oluşabileceği ayrıntılarıyla ele alındı, olası isimler hakkında bilgi paylaşımı yapıldı.
 
Geçiş hükümeti sürecinde Baasçılar'la birlikte muhalif grupların ortaklaşa hareket edebileceği bir geçiş döneminin mümkün olabileceği konusunda fikir birliğinin bulunduğu kaydedildi.
 
'Ya parçalanırsa'
 
Görüşmede ele alınan bir diğer konu ise Suriye'nin iç savaş nedeniyle parçalanması senaryosu oldu. Sızan bilgilere göre Petraeus, ABD hükümetinin görüşünü Fidan'a anlattı, Washington'un El Kaide gibi radikallerin Esad sonrasında ülkenin parçalanmasına giden süreci hızlandıracağı, bu nedenle de Esad sonrası planlanırken dengelerin iyi hesaplanması gerektiği görüşünü tekrarladı.
 
Kimyasal silahlar nerede?
 
Edİnİlen bilgilere göre görüşmede, Baas rejiminin elinde bulunan kimyasal silahlar da gündemdeydi. Ankara'nın ABD'ye geçen ay Türkiye'ye gelen eski Suriyeli general Menaf Tlas'tan edindiği bilgileri aktardığı öğrenildi. Toplantıda Türk tarafının Özgür Suriye Ordusu'nun asker sayısı, silah ve mühimmat durumuyla devrime destek veren aşiretlere ilişkin bilgileri de CIA ile paylaştığı öğrenildi. (EAK)
Etiketler: ,
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com