MİT filigran uygulamasına son mu verdi?

MİT filigran uygulamasına son mu verdi?
Ortaya çıkan MİT belgelerinden sonra MİT’in filigran uygulamasına son verdiği iddia edildi.

Milli İstihbarat Teşkilatı’nı (MİT) zor durumda bırakan belgelerin çıkması sonucu filigran ve printer kodu, dokümanı kimin hazırladığı ve nereden printer alındığını gösteren uygulamanın kaldırılacağı iddia edildi.

Bu uygulama belgeyi hazırlayanın kim olduğunu gösteriyordu bir nevi parmak izi işlevi görmekteydi.  Belgelerde filigran kullanılması, sahte belge üretilmesinin de önüne geçmekteydi. Edinilen bilgiye göre filigran uygulamasından dolayı son dönemde ortaya çıkan, fişleme, illegal talimatlar, suikast evrakı gibi dokümanlar bu belgelerin yalanlanmasına imkan vermiyordu. İddiaya göre MİT, belgelerin orijinal olduğunu gösteren filigran uygulaması nedeniyle son dönemde servis edilen belgeler yüzünden çok zor durumda kaldı.

Edinilen bilgiye göre filigran uygulamasının yerine MİT içerisinde yeni bir uygulamaya geçildi. Bu yeni uygulama ile birlikte kurum kendi içinde iç denetimi sağlayacak uygulamalar geliştirdi. Filigran uygulaması 17 Ocak 2014 tarihinden sonraki belgelerde artık kullanılmayacak. (UGE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com