'MİT görevlilerinin arama yaptırmak istemedikleri doğru mu?'

'MİT görevlilerinin arama yaptırmak istemedikleri doğru mu?'
Bir TIR’da silah ve mühimmat bulunması, araçta MİT görevlilerinin bulunması ve arama yaptırmak istememeleri de Meclis gündemine taşındı

AKP iktidarı döneminde, Suriye Savaşı’nda muhaliflere silah yardımı yapıldığı uluslararası kamuoyunda belgelerle ve görüntülerle defalarca kanıtlanmıştı.

Türkiye’de de Jandarma’nın arama yaptığı birçok araçta da Suriye’ye gönderilmek üzere hazırlanmış silah ve mühimmat bulunmuştu.

AKP Hükümeti, bu gelişmeleri inkar etmeyi seçse de Türkiye ve dünyada artık herkes her şeyin farkında.Son olarak, Kırıkhan’da durdurulan ve İHH’ na ait (İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı) bir TIR’da silah ve mühimmat bulunması, araçta MİT görevlilerinin bulunması ve  arama yaptırmak istememeleri de Meclis gündemine taşındı.

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Ali Ediboğlu, yeni İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi.

Ediboğlu, soru önergesinde şöyle dedi:“-TIR’da silahların bulunduğu iddiası ile yetki açısından bilgi verilen Adana Özel Yetkili Mahkemesi Savcısı, gelişme üzerine Kırıkhan'a gelerek, aracın aranmasını isterken, Hatay Valiliği ile MİT görevlilerinin arama yaptırmak istemedikleri doğru mudur?

-Araçta bulunduğu belirtilen MİT görevlilerinin gözaltına alınmasının Başbakanlık iznine bağlı olması nedeniyle gözaltına alınamadığı iddiası doğru mudur? Bunun üzerine iki yetki arasında kalan Jandarma yetkililerinin ise yazılı emir istediği doğru mudur?

-Tartışma ve yetki kavgasının yaklaşık iki buçuk saat sürdüğü, bunun üzerine Hatay Valisi imzasıyla Kırıkhan Kaymakamlığı aracılığı ile gelen yazılı emirde 'aracın aranmaması' talimatının verildiği doğru mudur? Savcılık ve Hatay Valiliği arasında kalan Kırıkhan Jandarma Komutanı’nın ise Hatay Valisi’nin yazılı emri üzerine ihbar işlemini durdurduğu ve aracın aramasını yapmadan askerleri bölgeden çektiği iddiası doğru mudur? İhbar üzerine başlatılan işlemde aracın Hatay Valiliği’nin yazılı emriyle aranmaması hem Jandarma Komutanı hem de Adana Özel yetkili Savcı’sı tarafından tutanak altına alınmış mıdır? Silah taşıdığı iddia edilen ve Reyhanlı'dan geldiği bilinen TIR’ın yeniden Reyhanlı'ya döndüğü doğru mudur? Doğru ise, TIR’da olduğu iddia edilen çok sayıda silah, mühimmat ve füze başlığı Suriye’li muhaliflere mi götürülüyordu?

-MİT ve Hatay Valiliği denetiminde Suriye’ye gönderildiği iddia edilen mühimmat ve füze başlıkları resmi tutanaklar arasına girmiş ise, bu tutanak kayıtları Türkiye’nin başını ağrıtmaz mı?

-Tüm bu konular ile ilgili kamuoyunu aydınlatmayı düşünüyor musunuz?”  (LAE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com