MİT için şok iddia

MİT için şok iddia
MİT'in Esad'a karşı militan göndermek için görüşmeler yaptığı iddia ediliyor.

Türk istihbaratının Esad'a karşı militan göndermek için Yemen'deki Müslüman Kardeşler örgütün silahlı kanadı ile görüşmeler yaptığı ileri sürülüyor.

İddia, Şark gazetesine açıklamalarda bulunan bir Yemenli güvenlik yetkilisinden geldi.

Yemenli yetkili “Yemen’deki Müslüman Kardeşler'den silahlı teröristlerin toplanıp Türkiye'ye getirilmeleri, orada hazırlanmaları ardından Suriye'ye geçirilmeleri için yapılan çalışmaları denetlemek ve gözetlemek için Türk istihbaratından bir heyetin Yemen’de bulunduğunu ortaya çıkardıklarını” söyledi.

Yetkili “Türk istihbaratının, Suriye topraklarındaki çatışmalarda El-Kaide Örgütüne tabi grupların varlığını ve bu grupların gücünü hissetmeleri ardından, Türkiye'nin bir çok devletten silahlı teröristleri toplayıp Suriye'ye geçirmekte olduğunu” söyledi.

MİT, MÜSLÜMAN KARDEŞLERLE GÖRÜŞTÜ MÜ?

Geçtiğimiz ay MİT yetkililerinin Yemen'e ziyarette bulundukları bilgisini veren yetkili, istihbarat yetkililerinin Yemen’deki Müslüman Kardeşler Hareketinin askeri komutanlarıyla bu konuyu bir araya geldiğini belirtiyor. Yetkili; bu komutanlardan “Suriye'deki Müslüman Kardeşler'e yardımcı olmalarını talep ettiğini” vurguladı.

TÜRKİYE'YE GELİP SURİYE'YE GİTTİLER

Yemenli yetkili, bu görüşmelerin ardından Yemen’deki Müslüman Kardeşler Hareketinden çok sayıda kişinin Türkiye üzerinden Suriye topraklarına girişi yaptığını ifade etti.

Türk istihbaratının aralarında Libya, Mısır, Yemen ve daha başka bir çok Arap devletinden yüksek sayılarda kişiyi toplamakla birlikte eğittiği belirten yetkili, “bu kişilerin aldıkları eğitime bağlı olarak daha sonra Suriye'de muhtelif bölgelere taşındıklarını” söyledi.

THY DİREK SEFER BAŞLATTI

Bu amaçla Türk Hava Yolları'nın Yemen'e direk uçak seferleri başlattıklarına dikkat çeken Yemenli güvenlik yetkilisi, “daha önceleri teröristlerin Yemen’den ferdi olarak taşındıklarını, ardında ise toplu olarak Türkiye'ye ve oradan da Suriye'ye aktarıldıklarını” ileri sürdü.

SURİYE'YE GİDERKEN EŞİ FERYAT ETMİŞTİ

Geçtiğmiz günlerde eşinin Suriye'ye gitmek için İstanbul'a geldiğini öğrenen Tunuslu Nejri Kais, yanına annesini de alıp geldiği Atatürk Havalimanı'nda yakaladığı eşi Hasni Kais'i feryatlarıyla ikna ederek, Suriye'ye gitmekten vazgeçirmişti.(MUK)

Etiketler: ,
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com