MİT Kanunu komisyonda tartışılıyor

MİT Kanunu komisyonda tartışılıyor
TBMM Adalet Komisyonunda görüşülen MİT Kanununda değişiklik öngören kanun teklifine muhalefet milletvekilleri tepki gösterdi.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, ''Bu teklif ile nelerin üstü örtülmek isteniyor?'' diye sordu.

Böylesine önemli bir konunun, bir milletvekilinin imzasıyla gelmesi ve yasalaşmasının, devlet yönetim geleneklerine ve hukuka uymayacağını iddia eden Vural, şöyle konuştu:

''Bu teklifin bugün burada görüşülmesi yanlıştır. Devletin diğer ilgili kurumlarının bu konudaki görüşlerinin ne olduğunu bilmeden, Başbakanlık'ın analizi bilinmeden, diğer teşkilatların görüş ve önerileri belli olmadan, parmaklarla bunu nasıl kabul edebiliriz- Milletvekilinin elini vicdanına koyması lazım. Hangi olaylardan sonra ve hangi ihtiyaçtan sonra gündeme gelmiştir- Bu iddiaların olduğu bir dönemde, Hükümetle bu iddialar arasında bağlantı varmış gibi soruşturmanın engellemek istenmesi, PKK ile pazarlıklar yapıldığı ve devletin bölünmez bütünlüğü konusunda birtakım pazarlıkların yapıldığına ilişkin kanaati güçlendirir.''

Vural, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'ın, ''Suç yok vazife var'' sözlerini, ''tüyler ürpertici bir iddia'' olarak nitelendirerek, ''Böyle bir vazifeyi kim, nasıl verebiliyor- Suç olan bir konuyu Başbakan Yardımcısı vazife diyorsa, Hükümet böyle bir vazife verdiğine ilişkin emri, kapalı oturumda açıklamalıdır. Suçları vazife olarak gösterirsek ve Hükümet de bunu kabul ediyorsa, 'bu teklifle suçların üstü örtülmek isteniyor' demektir. Üyelerin buna evet demesini kabul edemeyiz. Eğer teklifi geri çekmezseniz, bundan sonra her taşın ve olayın altında devletin ilgili teşkilatlarının olduğuna ilişkin bir kanaat güçlenmiş olur'' dedi.

Vural, ''MİT'e belirlenen görevleri dışında görevler verilir ve de bu hukuka uydurulmak istenirse, bunun sorumlusunun Hükümet olduğu kanaatini doğurur. Teklifi geri çekmezseniz, suç örgütünü yönetmek konusunda grup olarak karar aldığınızı teyit etmiş olacaksınız. Teklifi geri çekin'' sözlerini sarf etti.

CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan, ''Teklifin niye verildiğini hepimiz biliyoruz'' dedi.

''Her hukuk cinayetine 'hukuk işliyor'; özel yetkili mahkemeler eliyle yapılanlara 'hukuk ve yargı tasarrufu' diyorlardı ama artık bu oyunun ne olduğunu hepimiz biliyoruz'' diyen Tarhan, teklifin telaş ve panik içinde hazırlandığının gerekçesinin olmamasından belli olduğunu savundu.

MHP Konya Milletvekili Faruk Bal, KCK yapılanmasının MİT'in gözetimi altında yapıldığının iddia edildiğini söyledi.

Bu iddiaların açıklığa kavuşturulması gerektiğini dile getiren Bal, bu iddiaları ortaya koyan savcının, görevden alınmasının hukukun dışına çıkıldığını gösterdiğini savundu.

Bal, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, ''Devlet terör örgütüyle pazarlık yapıyor'' denildiği zaman, bu iddiayı söyleyenleri ''şerefsiz'' olarak nitelendirdiğini ifade ederek, ''Ama görüşüldüğü ortaya çıktı. Şimdi şerefsiz lafı uçuyor, bakalım şimdi nereye konacak?'' diye sordu. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com