MİT Kanunu'nda değişiklik kabul edildi

MİT Kanunu'nda değişiklik kabul edildi
MİT Kanunu'nda değişiklik öngören kanun teklifi, TBMM İçişleri Komisyonu'nda kabul edildi.

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, MİT yasa teklifinin 2. maddesinde yer alan Milli İstihbarat Koordinasyon Kurulu Başkanlığı'na Başbakan'ın getirilmesi düzenlemesinin tekliften çıkarılacağını açıklamış, "Teklifin ikinci maddesini geri çekiyoruz. İstihabarat Koordinasyon Kurulu, Başbakan değil, MİT Müsteşarı Başkanlığı'nda toplanacak." demişti.

Bugün, İçişleri Komisyonu'nda görüşülen Milli İstihbarat Teşkilatı Kanunu'nda değişiklik yapılmasına dair Kanun Teklifi oturumunda o madde tekliften çıkarıldı.

MİKK TOPLANTILARINA MİT MÜSTEŞARI BAŞKANLIK EDECEK

Komisyonun toplantısına akşam saatlerinde Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay'da katıldı. Yapılan görüşmelerde teklifin ilk 3 maddesi kabul edildi. Kabul edilen maddelerde verilen önergelerle bazı değişiklikler yapıldı. Yapılan değişiklilerle MİKK (Milli İstihbarat Koordinasyon Kurulu) toplantılarına Başbakan değil, halen uygulamada olduğu gibi MİT Müsteşarı başkanlık edecek.

"BURASI MUZ CUMHURİYETİ Mİ?"

İçişleri komisyondaki görüşmeler sırasında söz alan CHP İstanbul Milletvekili Celal Dinçer, MİT'e Türkiye'de ne kadar yabancı olduğuna yönelik soru yönelttiğini, gelen cevapta ise "Ne kadar yabancı olduğunu bilmiyoruz" denildiğini hatırlatarak, "Burası muz cumhuriyeti mi? Türkiye yol geçen hanı mı? Bunu demek kadar ayıp bir şey yok. MİT'in hangi eksikliği varsa bunları çözelim fakat bunlara fırsat vermeyelim" diye konuştu.

ÖNERGELER İLE DEĞİŞEN MADDELER

Bu arada verilen önergeler ile teklifte bazı maddeler değiştirildi. İlk değişiklik teklifin birinci maddesinde yapıldı. Teklifteki birinci maddenin ikinci fıkrasındaki "Devletin güvenliği ile ilgili, sınır ötesi görevler hariç olmak üzere," şeklindeki cümle, "Milli İstihbarat Teşkilatına bu görevler dışında görev verilemez" şeklinde değiştirildi. Bu değişiklikle, MİT'in yurt dışı operasyon yapmasına ilişkin açık ifadeler tekliften çıkartılmış oldu. Birinci maddenin j bendinde de değişikliğe gidildi ve "yabancı istihbarat" ifadesinin yerine "çağdaş istihbarat" ibaresi konuldu.(mce)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com