MİT Libya'da Nasıl Çuvalladı?

MİT Libya'da Nasıl Çuvalladı?
Akif Beki, Libya konusunda devletin öteki birimlerinin başarılı, MİT'in çok başarısız olduğunu söyledi ve sebebini de anlattı...

24 TV'nin Genel Yayın Yönetmeni Akif Beki, Libya konusunda devletin öteki birimlerinin gerekeni yaptığını, ancak MİT'in çok başarısız olduğunu söyledi.

Akif Beki, 24'te yayınlanan Günün Manşeti programında Seda Selek'in programına konuk oldu. Star yazarı Ergun Babahan ile Selek'in sorularını cevaplayan Akif Beki, Türkiye'nin Libya konusunda devlet olarak ciddi bir sınav verdiğini anlattı.

Libya'dan 72 saat içinde 5 bini aşkın vatandaşını tahliye edebilen başka ülke bulunmadığını hatırlatan Beki, bunun Batı ülke medyası tarafından alkışlandığını hatırlattı.

Beki, Milli İstihbarat Teşkilatı MİT'e ise ağır eleştiriler yönetti. MİT'in dünyanın her yerinde etkin olması gerektiğinin altını çizen Beki, özetle şunları söyledi:

"Firma başına 2-3 milyar dolar riski olan firmalarımız var. Dahası 25 bin canımız var orada. İnsan sorar bunu, sormak hakkımız MİT olarak sen neredesin.
Şimdi Hakan Fidan teşkilatın başına yeni geldi. Ben onun bu değişimi ve dönüşümü gerçekleştirip MİT'e esas yapması gereken işlere odaklandıracağına inanıyorum. Ama öncelikli görevi Türkiye'ye bu felaketin haberini vermek olmalıydı. Bu temel çalışmalarından biri de dış istihbarat idi.

Bölgede yönetimler bir bir yıkılırken MİT'in bu konuda Türkiye'yi yaya bırakmasını anlayışla karşılamak mümkün değil.

Bizim içerde muazzam operasyonlar yapan, içeriyi karıştırmakta mahir istihbarat servislerimiz dış rollerde çuvallamış durumda. En azından kurtarma operasyonlarından yüzümüzün akıyla (en azından şimdiye kadar olan kısımda) çıkmış olduk."

Ergun Babahan da, şunları söyledi:

"Eğer büyük ülke olma iddiasında isek, en azından bölgesel bir güç olma iddiasında isek, gidip Libya'da milyarlarca dolar yatırım yapabiliyor ve on binlerce kişiyi istihdam edebiliyorsak, o yatırımları ve o insanları koruyacak istihbarat altyapısını da kuruyor olmamız gerekir."

Rotahaber

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com