MİT Müsteşarı Fidan'ın, İran'la Bağlantısı mı Var?

MİT Müsteşarı Fidan'ın, İran'la Bağlantısı mı Var?
"MİT'e, İran Devrim Muhafızları Modeli" Benzetmesi Muhalefette Tutmadı Ama...

ÖZEL | SANSURSUZHABER

New York merkezli İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün yeni çıkan yasa ile  "Milli İstihbarat Teşkilatı'nın, İran Devrim Muhafızları Ordusu (DMO) örneğine benzeyeceği" yorumu, muhalefetten destek görmedi. SANSÜRSÜZ HABER'E konuşan milletvekilleri farklı noktalara dikkat çekti. MHP'li Türkkan, bu benzetmenin altında; MİT Müsteşarı Fidan'ın, İran'la ilişkileri olduğu yönünde bilgilerin yatıyor olabileceğini ifade etti. 

İRAN BENZETMESİNİN ALTINDA HAKAN FİDAN MI VAR?

 LÜTFÜ TÜRKKAN - MHP KOCAELİ MİLLETVEKİLİ

"Raporda geçen ifadelerde, öteden beri MİT Müsteşarı  Hakan Fidan'a yöneltilen, 'İran Gizli Servisi'yle ilişkilerine yönelik suçlamaların etkisi olduğunu düşünüyorum. Türkiye'ye bu konuda bir başka ülkenin istihbaratı da bilgi vermişti daha önce. Ne kadar doğru bilemem ama sanki ona atfedilen  bir benzetme olmuş!

MİT,  İran Devrim Muhafızları Ordusuna benzemez hiçbir zaman, kimi getirirseniz getirin, MİT'in gelenekleri var geçmişten gelen... Başbakan, müsteşarını değiştirebilir, tepe yöneticileri değiştirebilir ama, aşağıdan gelen gelenekleri olan bir kurum. Öyle bir yapı olacağını sanmıyorum. "

"MİT'TEN, DEVRİM MUHAFIZLARI OLMAZ!"

ALİ ÖZGÜNDÜZ - CHP İSTANBUL MİLLETVEKİLİ

"İran Devrim Muhafızları Ordusu, bizzat İran'ın dini lideri, Ali Hamaney'e bağlı, paralel ikinci bir ordu; hava, kara, deniz kuvvetleri olan, klasik askerin dışında, özel birliklerdir.  Anayasal ve yasal zemini olan bir örgüttür. Silahı, tankı, botu, uçağı vardır. Onunla, MİT'i  kıyaslamak doğru değildir. Mit'in imkan kabiliyeti, personel sayısı ne kadar ki, MİT'in savaş uçağı, hücum botu, uçağı olamaz. İran'da Devrim Muhafızları ikinci bir ordudur. Kendi içinde komuta kademesi vardır. Rejimi korumak adına oluşturulmuş, devletin başına bağlı bir yapıdır. 

Mit'ten, İran DMO, gibi bir yapı olmaz. O zaman bin personel çalıştıracak, tank, hücum bot alabilecek imkan vermek  gerek.  Mit, operasyon yetkisi alıyor ama bunlar büyük çatışma anlamında değil. Operasyon yapma... Mit'in görev alanına giren alanlarda, devletin milli güvenliğine ilişkin yapılanma tespit ederse, yurt içi ve dışında çatışmaya girme yetkisi bu. Daha önce de özel kuvvetlerin, özel tim'in yaptığı operasyonlar vardı. Devrimci karagah, DHKP-C, Hizbullah operasyonları gibi. Bunu özel kuvvetler yapıyordu o zaman, şimdi MİT yapacak bunu. Ya da Şemdin Sakık'ın, özel kuvvetler  tarafından yurt dışından  getirilmesi gibi... O zaman da istihbaratı MİT  veriyordu, başka birim operasyon yapıyordu.

POLİS İLE MİT ARASINDA GÜVENSİZLİK VAR

 Şimdi istihbaratı da MİT verecek, operasyonu da MİT yapacak. Bu biraz da MİT ile polis arasındaki güvensizlikten kaynaklandı son zamanlardaki... Şu an AKP diyor ki 'polis, emniyet, cemaatin kontrolünde, paralel yapı! Ben ona güvenmiyorum. Mit istihbarat verse de, polis gereğini yapmayabilir, ya da yanlış yapar, beni zor durumda bırakır.' Bunun için, bu tür kritik durumlarda, kendisine bağlı olduğunu düşündüğü MİT'e bu tür operasyon yetkisini verdiler. 

Böyle gider mi? Bence Emniyet, AKP açısından artık şüpheli olmaktan çıktığı anda bu yetkileri geri alırlar zaten, ama İran'daki Devrim Muhafızları ile kıyaslamak çok uç bir değerlendirme olur. 

TÜRKİYE İSTİHBARAT DEVLETİ OLUYOR

Yine de Türkiye, İstihbarat Devleti oluyor. Sadece bu kanunla, başka bir kanuna ihtiyaç duymadan Başbakan Erdoğan ülkeyi yönetebilir. Çok geniş, başka ülkenin istihbarat örgütlerinde olmayan yetkileri var. Anayasaya, uluslararası sözleşmelere aykırı yönleri var. Mülkiyet hakkına, ticari sırlara ulaşma yetkisi nedeniyle müdahale  var, soruşturmaların gizliliğine müdahale yetkisi var. MİT görevlilerinin işlediği suçlarda, suç ihbarı alan savcı, ilgili personel  ya da aracın MİT'e ait olduğunu tespit edince soruşturma yapamıyor. Bu yetkiler bir istihbarat biriminde olmamalı, ama  devlet içinde ikinci ordu olarak düşünülecek, bir  İran DMO gibi değil..."

ÖMER SÜHA ALDAN - CHP MUĞLA MİLLETVEKİLİ

MİT'in, İran modeli olduğunu düşünmüyorum. Bence Balyoz ve Ergenekon gibi operasyonlarla, ordunun burnu sürtülmek istendi ama tepki de doğdu; öte yandan AKP yarattığı polis gücü ile muhalefeti döveceğini sanıyordu ama o polis gücü de günü geldi, iktidarı dövdü... İktidarın, bir başka  baskıcı güce ihtiyacı oldu. Orduya güvenemedi, kendi yetiştirdiği polis sırtını döndü, bu durumda Erdoğan kendine yeni örgüt olarak MİT'i seçti ve kendine göre dizayn ediyor. Mit, önümüzdeki günlerde bir istihbarat örgütü olmaktan çok, Recep Tayyip Erdoğan'ın iktidarını ayakta tutmak için bir araç olarak kullanılacak. Bu yasal dzenlemenin altında bunlar yatıyor. 

"ERDOĞAN, HER OTOKRATIN YAPTIĞI GİBİ İSTİHBARATA SARILIYOR"

Recep Tayyip Erdoğan için, en olumlu şey, 'otokrat' demek lazım. Otokrasinin en büyük özelliği, 'seçimle gelip bir süre sonra seçimle gitmemeyi amaçlamak' demektir. Bu tür yapılar her zaman istihbarata çok önem verirler, 'çünkü beni iktidardan düşürmek isteyen var mı?' diye korku ile yaşarlar. Kuşku dolu yaşamlarında da istihbarata var güçleri ile sarılırlar. Bu tip otokratların olduğu ülkelerde, böyle dönüştürülen MİT benzeri birçok yapı vardır. İran'da bu devrim muhafızları olur, A ülkesinde aşırı milliyetçi sivil insanlar olur... Temelde yapılmak istenen budur. Sadece İran'a endekslemek doğru değil. Otokrat olan her lider, böyle bir yapıya ihtiyaç duyuyor. Süreç içinde, tehlike şudur; AKP'nin en büyük yanlışı, Türkiye'deki kurumsal yapıyı değiştirmiş, devleti kişilere endekslemiştir. Çok güvenilir MİT başkanı, çok güvenilir bakan, çok güvenlir TOKİ başkanı... Ama süreç göstermiştir ki kişilerle devlet yönetilememiştir. Bürokrasiyi, kurumsal yapıyı bozarsanız, o birey bir gün  size hizmet eder, başka bir gün hizmet anlayışını değiştirebilir. Recep Tayyip Erdoğan, kendi yarattığı polis yapısının başına ne işler açtığını düşünseydi, MİT'i böyle değiştirmezdi diye düşünüyorum. Yine bir kuşu besliyor...  Umarım Türkiye'nin  başına yeni belalar açmaz!'

Burcu Oral Evren | SANSURSUZHABER.COM

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com