MİT şefi cezaevinde

MİT şefi cezaevinde
MİT Suriye Masası Şefi 7 aydır neden cezaevinde?
MİT Suriye Masası Şefi Ömer S., isyancı Özgür Suriye Ordusu komutanlarını kaçırdığı iddiasıyla 7 aydır cezaevinde ve iddianamesi ortada yok! YURT’a konuşan MİT Şefinin Avukatı Buğra Tanır, “Kurum, elemanını kendi eliyle ateşe atmış ya da başka bir deyişle ateşi tutmak için maşa yapmıştır” dedi.
 
İsyancı “Özgür Suriye Ordusu” komutanları  Albay Hüseyin Mustafa Harmuş ve Binbaşı Mustafa Kassum’u “zorla” Suriye güvenlik güçlerine teslim ettiği iddiasıyla tutuklanan Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Suriye Masası Şefi Ömer S. hakkında 7 aydır iddianame yazılmadığı ortaya çıktı.
 
MİT Suriye Masası Şefi Ömer S.’nin Avukatı Uğur Buğra Tanır, soruşturmaya ilişkin gelişmeleri YURT’a anlattı. Avukat Tanır, “Kurum, elemanından en çok istifade edebileceği böyle bir dönemde en iyi elemanını kendi eliyle ateşe atmış ya da başka bir deyişle ateşi tutmak için maşa yapmıştır” dedi.
 
‘ORTAK ÖZELLİKLERİ ARAP ALEVİSİ OLMASI’
 
MİT Suriye Masası Şefi Ömer S. Hatay’da düzenlenen operasyonla 10 Şubat 2012’de tutuklandı. Tutuklamanın ardından Adana Cumhuriyet Başsavcılığı, “MİT Yasası” olarak bilinen yeni yasa nedeniyle Başbakanlıktan izin istedi. Ağır suçlamalar ithaf edilen birçok MİT’çiye yargılama için izin verilmezken MİT’çi, Ömer S.’ye 24 saat içinde yargılama izni çıktı. Ömer S.’nin avukatı Buğra Tanır bu “ayrıcalığı” şöyle değerlendirdi: “Müvekkilimi diğer izin istenilen kişilerden ayıran tek özellik etnik kökenidir. Müvekkilim Arap Alevisidir. Esasen şu anda bu dosyadan tutuklu bulunanların tamamının da ortak özellikleri budur. Yıldırma politikası mı izlenmektedir?”
 
7 AYDIR ORTADA İDDİANAME YOK!
 
Tutuklamanın ardından geçen 7 ay boyunca neler yaşandığını Ömer S.’nin Avukatı Buğra Tanır, YURT’a şöyle anlattı:
“Tutukluluk süreci bugüne dek en ufak bir gelişme olmadan devam etmektedir. Elimizde 04.07.2012’de yine dosyanın soruşturma savcısı tarafından bir iddianame açılmış, bu iddianame tarafımıza ulaşmıştır. Buna göre yapılan suçlamaların dayanaksızlığını şu an açıklamak için çok hevesli olsam da maalesef dosya sadece 06.07.2012 günü 2 saatliğine açılmış ve bu 2 saat içinde yalnızca iddianame tarafımıza ulaştırılmış, bunun akabinde iddianame 6. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı'nca iade edilerek yeniden dosyada gizlilik kararı verilmiştir. Ancak, bu aşamada, dava 7 aydır açılmamış ve tutuklu sanıklar özellikle de 4 Temmuz gününden sonra bugün-yarın davanız açılacak gerekçesiyle oyalanmakta ve hem psikolojik olarak hem de bedenen hiç olmadıkları kadar kötü günler geçirmektedirler.”
 
12 YILDIR SURİYE’Yİ İZLİYOR
 
Avukat Tanır, MİT’çi Ömer S.’nin 12 yıldır Suriye ve Ortadoğu’dan sorumlu masanın başında olduğuna dikkat çekerek “19 yıldır görevde olan müvekkilim Suriye'nin yapısı ve Suriyelilerin genel özelliklerini de çok iyi bilmektedir” dedi.   
 
KANUNA RAĞMEN MAAŞI ÖDENMİYOR
 
MİT’çinin ailesinin de bu süreçte mağdur olduğunu belirten Avukat Tanır, “Malvarlığına tedbir konulmuş ve kanunda açık hüküm bulunmasına rağmen maaşının 2/3 lük bölümü kendisine 7 aydır ödenmemiştir” dedi. Avukat Tanır, “Müvekkilin eski kurumu olan MİT ve yeni atandığı kurum olan Gümrük Müdürlüğü ile tarafımdan yazışmalar yapılmış ve en sonunda da olay Devlet Personel Başkanlığı'na götürülmüştür. MİT'e iadesi mütalaa edilmesine karşın MİT, Devlet Personel Başkanlığı'nın mütalaasını hiçe saymış ve müvekkilime halen hak etmiş olduğu aylıklar ödenmemiştir” diye konuştu. (NSK)
 
Yurt gazetesi
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com