MİT sizi takip ediyor!

MİT sizi takip ediyor!
Meclis komisyonuna bilgi veren MİT görevlileri yasalar dahilinde Facebook ve Twitter’ın takip edildiğini söyledi.

Kamuoyunda ‘Böcek komisyonu’ olarak bilinen TBMM Yasadışı Dinlemeleri Araştırma Komisyonu MİT’ten brifing aldı.
 
Komisyona MİT’ten gelen daire başkanı düzeyindeki 3 bürokrat, milletvekilleriyle biraraya geldi. Komisyon toplantısı talep üzerine basına kapalı gerçekleşti.
 
Vatan’ın haberine göre, son iki toplantısını Mili Savunma Komisyonu salonunda yapan “Böcek Komisyonu”, MİT görevlilerini dinlediği toplantı için ise Adalet Komisyonu’nun toplantı salonunu tercih etti.
 
BASINLA KÖŞE KAPMACA
 
Toplantı Adalet Komisyonu’nda yapılırken, MİT mensuplarının basın ile karşılaşmaması için adeta köşe kapmaca oynandı. Komisyona gelen basın mensupları dışarı çıkarıldıktan sonra MİT yetkilileri odaya geldi. MİT mensupları Komisyon Başkanı’nın odasındaki özel ara kapıdan toplantı salonuna alındı.
 
7 BİN KİŞİYE EĞİTİM
 
MİT mensupları brifingde kurumlarının MİT’in devlete karşı işlenen suçlar ve casusluk faaliyetiyle ilgili çalıştığı, ‘Şahıslar’ üzerinde durulmadığının altı çizildi.
 
MİT’in kurumsal olarak kamunun stratejik güvenliğini sağladığını, kişilere ve kurumlara eğitim verildiği belirtilen sunumda şimdiye kadar 101 brifing yapılarak, 7 bin kişiye bu kapsamda yasadışı dinlemelerle ilgili eğitim verildiği ifade edildi.
 
Brifingde MİT’in tehdit unsurlarını araştırdığı belirtilirken, tüm istihbari alanların kendilerine kaynak teşkil ettiği bilgisi de verildi. Buna örnek olarak facebook ve twitter gösterilirken, MİT’in kanunun izin verdiği çerçevede bu tür çalışmalar yaptığı da ifade edildi.
 
AKILLI TELEFONLAR TEHLİKELİ
 
MİT bürokratları akıllı telefonların rahatlıkla dinlenebileceğini ve izlenebileceğini anlatırken, uluslararası istihbarat örgütlerinin de Türkiye’de dinleme ve izleme yapabileceğine dikkat çektiler. MİT’ten ve diğer istihbarat örgütlerinden emekli olanların, özel sektörde istihdam edilmesini örnek gösteren MİT yetkilileri, bunun sakıncalarının olabileceğini ifade ettiler. MİT görevlileri, “Özel sektör neden emekli istihbaratçı istihdam ediyor, bunun da üzerinde düşünülmesi gerekir” dedi.
 
SORULAR YANITSIZ KALDI
 

Milletvekilleri MİT mensuplarını soru yağmuruna tuttu. Başbakan’ı dinleyen böcekleri kimin yerleştirdiği, askeri casusluk skandalını ortaya MİT’in çıkarıp çıkarmadığı, 11 dinleme aracının MİT’in elinde olup olmadığı şeklinde sorular da vekiller tarafından soruldu. Başbakan için ayrı, yeni bir koruma ekibi oluşturulduğu ifade edilirken, Wikileaks belgelerinin nasıl izlendiği soruları da milletvekileri tarafından yöneltildi. Uğur Mumcu cinayeti başta olmak üzere benzer olaylarda istihbarat zafiyeti olup olmadığı yönündeki sorular da yanıtsız kaldı.
 
İKİ DİNLEME YÖNTEMİ
 
Yasa dışı dinlemelerin iki farklı türde yapıldığını belirten MİT görevlileri, ilkinin bir program aracılığıyla olabildiğini diğerinin de ürün üzerindeki bir açık aracılığıyla yaıplabileceğini söylediler. Telefona bir programın yüklenebildiğini ve telefon üzerinden yapılan konuşmanın doğrudan dinlemeyi yapan kişilere gönderildiği belirtilirken, ikinci yöntemde telefon ya da bilgisayar üzerinde üretimden kaynaklanan güvenlik açığının kullanıldığı belirtildi. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com