MİT Teklifi Genel Kurul'da

MİT Teklifi Genel Kurulda
TBMM Genel Kurulu'nda muhalefet milletvekillerinin, MİT'in yapısında değişiklik öngören yasa teklifinin anayasaya aykırı olduğu yönündeki iddiaları üzerine usül tartışması açıldı

TBMM (AA) - TBMM Genel Kurulu'nda, muhalefet milletvekillerinin, MİT'in yapısında değişiklik öngören yasa teklifinin anayasaya aykırı olduğu yönündeki iddiaları üzerine usul tartışması açıldı.

Birleşimi yöneten Başkanvekili Meral Akşener, MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural'ın konuya ilişkin başvurusu üzerine Başkanlık Divanı'nın görüşünü açıkladı. Akşener, "Bir tasarı veya teklifin anayasaya aykırı görülmesi halinde gerek komisyonda gerek Genel Kurul'da reddedilmesine olanak tanıyan çok sayıda kural bulunmaktadır. Bu nedenle, teklifin görüşmelerinin başında anayasaya aykırılık iddialarına ilişkin başvurunuzun işleme alınmasının İçtüzük'e uygun olmadığını düşünmekteyim" dedi.

Akşener, bir kanun tasarı ve teklifinin temel kanun olarak değerlendirilmesi hususunda Başkanlığın bir takdir yetkisi bulunmadığını belirterek, teklifin  alınan karara uygun olarak görüşmelerinin temel kanun olarak sürdürülmesinin gerektiği kanaatinde olduğunu ve Başkanlığın bu konuda da takdir yetkisi bulunmadığını ifade etti.

Meral Akşener'in açıklamasının ardından Genel Kurul'da, usul tartışması açıldı.

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, 12 Eylül 2010 referandumuna değinerek, "Bu teklifte de benzeri bir şeyi görüyorum. Umarım bir iki sene sonra 'ya biz bu konuda yanlış yapmışız' demezsiniz. Bu yasayı aceleye getirmeyelim, enine boyuna tartışalım" dedi.

MHP Konya Milletvekili Faruk Bal, Meclis'in abesle iştigal edemeyeceğini belirterek, "Varsayılım ki bu teklif Türk bayrağının değiştirilmesine ilişkin bir teklif olsaydı, TBMM ve şimdi zatı aliniz anayasaya aykırılık iddiasını görüştürmeden maddelerine geçecek bir uygulamaya geçecek miydiniz?" diye sordu. 

Bal, bu teklifin parlamenter demokratik sisteme aykırı olduğunu iddia etti.

AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, ikinci defa aynı konu üzerinde usül tartışılması açıldığını belirterek, "Biraz geciktirmekle bir zafer kazanılmıyor. Elbette her şeyin enine boyuna tartışılması gerekir ama aynı konuyu konuştuk" dedi.

Bu teklif yasalaştığı takdirde MİT'e dış operasyon yetkisi verileceğini vurgulayan Canikli, şunları söyledi:

"Bu yetki daha önce yayınlanmayan gizli Bakanlar Kurulu kararlarıyla veriliyordu. Şimdi şeffaf hale  getiriyoruz. Bizden önceki dönemlerde dış operasyonlar  yapılmadı mı, yapıldı. Nasıl yapıldı? Gizli Bakanlar Kurulu kararlarıyla yapıldı. Biz daha hukuki bir şekilde yapmaya çalışıyoruz. 

Siz diyorsunuz ki 'anayasaya aykırıdır.' Biz diyoruz ki 'değildir.' Anayasaya aykırı olup olmadığına karar verecek olan mercii Anayasa Mahkemesi'dir. Sürekli olarak bütün kanunlar AYM'ye götürülüyor. Bir eleştiri değil,  tespit olarak söylüyorum. Ondan sonra da usulüne uygun bir şekilde AYM'ye götürürsünüz."

Usul tartışmasının sonunda Akşener, tutumunda bir değişiklik olmadığını ve teklifin görüşülmesine geçileceğini söyledi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com