MİT Teklifi İçişleri Komisyonu'nda

MİT Teklifi İçişleri Komisyonunda
Teklifin 1. maddesi üzerinde görüşmeler sürerken AK Parti Grup Başkanvekili Ünal ile MHP Grup Başkanvekili Vural arasına tartışma yaşandı

TBMM (AA) -  TBMM İçişleri Komisyonu'nda, MİT Kanunu'nda değişiklik öngören teklifinin görüşmelerinde AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal ile MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural arasında tartışma yaşandı. 

Komisyon'nda Devlet İstihbarat Hizmetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Kanunu'nda değişiklik öngören yasa teklifinin görüşmeleri sürüyor. Teklifin 1. maddesi üzerinde konuşan MHP Mersin Milletvekili Mehmet Şandır,  ortaya konulan ağır eleştiri ve sorulara yanıt verilmediğini belirterek,  "Kurduğunuz bu paralel yapının sonuçları karşısında ne diyeceksiniz? Dün saflıkla sığındınız gerekçeye, gelecekte hangi tanımla sığınacaksınız? Yangından mal mı kaçırıyoruz? Hangi tehdit ve tehlike altındayız ki pazar günleri ve gece yarılarına kadar çalışarak hukuk kurmaya çalışıyoruz?  17 Aralık'tan sonra getirilen kanunlara bakıldığında bir telaş, endişe ve korku olduğunu görüyoruz. Bu nereden kaynaklanıyor?  MİT’e zarar vermek Türkiye'ye, geleceğe zarar vermektir ama buna siz sebep oluyorsunuz.  MİT, mevcut görev ve yetkileriyle bugüne kadar görevini yerine getiremedi mi?" dedi. 

Şandır, karşısında oturan teklifi sahibi AK Parti Çankırı Milletvekili İdris Şahin'e "teklifiniz çelişkilerle dolu" dedi. Şahin'in "Millet iradesinin tesisi bakımından daha önemli olduğunu düşünerek teklifi veriyoruz. Milletin seçtiği Bakanlar Kurulu'na güvenmiyor musunuz?" sözlerine Şandır, "Bu memlekette Genelkurmay Başkanları bile terör örgütü kurmaktan ceza aldı. Terörle mücadele kapsamında kimi suçlamanın önünde engel var? Her kişiyi, her olayı suçlamak mümkün" karşılığını verdi.

 

-"Özgürlük düşmanısın, darbecisin"

 

AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, söze girerek teklifin yanlış yorumlandığını savundu.  

Şandır'ın konuşması sürerken MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural ile AK Parti Grup Başkanvekili Ünal arasında tartışma yaşandı. 

Ünal,  "Devleti birbirinden ayrı ve bağımsız düşünemezsiniz. Bakanlar Kurulu gökten mi indi? Mili iradeye bu kadar mı düşmansınız" dedi. Vural'ın "Milli iradeye düşman sizsiniz, hukuka düşman sizsiniz" demesi  üzerine Ünal, "Sizin yaptığınız siyaset değil, korku ve nefretle insanları kutuplaştırıyorsunuz. Oktay Vural siyaseti, korku ve nefret siyasetidir. Korkuyla siyaset yapıp siyasetten soğutuyorsunuz. Oktay Vural her zaman anti siyaset yapar. Sizi anti siyaset yapmakla itham ediyorum" karşılığını verdi. 

Vural da Ünal'a, "Sen bir kere özgürlük düşmanısın, darbecisin. Rıza Sarraf'ı korumak için kanun çıkarıyorsunuz. Türklüğü ayaklar altına alanların Türkmenlerin adından söz etmeye hakkı bile yoktur. Millete küfreden insanlarla birlikte iş tutuyorsunuz. Çocuğu olmayanlara dil uzatıyorsunuz. Aileye, çocuğa nasıl dil uzatırsınız? Milletin hukukunu katledeceksiniz ondan sonra susacağız. İşleri güçleri hakaret. 11 yıldır yanlarında yürüyorsunuz, ondan sonra haşhaşi" dedi.

AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Akış da Vural'a, Türkmenlerle ilgili sözlerine tepki göstererek "Türkmenlere neler yapıldığını Şandır'a sorun, sana söylesin. Senin kafanın almayacağı kadar bu ülke büyük bir ülkedir" diye konuştu.  

Tartışmalar üzerine Komisyon Başkanvekili Hüseyin Bürge, toplantıya ara verdi. Ancak tartışmalar arada da devam etti. Vural, "Eline tutuşturulup verilenleri burada konuşuyorsun"  derken Ünal da "Sen kimsin konuşuyorsun, sana bu hakkı kim verdi? Bir saat boyuna hakaret etti, nefret söylemi sergiledi. Bir gün siyaset yap, bir gün de hakaret etmeden konuş ya...Bu siyaset kurumuna bir gün de çözüm söyle" karşılığını verdi. 

Ünal ve bazı AK Parti'li milletvekilleri ayağa kalktı. Ünal ile Vural arasındaki sert tartışmalar sürerken, araya giren milletvekilleri Ünal'ı Komisyon salonundan çıkardı. Vural, sözlerine devam ederek, "İşleri güçleri hakaret. 11 yıldır yanlarında yürüyorlar haşhaşi, TSK bilmem ne...Ondan sonra aklanacaklar" dedi.

AK Parti'li Ünal ve milletvekillerinin salondan çıkması üzerine  Komisyon Başkanı Mehmet Ersoy, MHP'li Şandır ve Vural'ın yanına gelerek, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay'ın Komisyon'a geleceğini belirterek, "Sorunuz yanıtı verilmeyecek şeyler değil ki gelir verir" diye konuştu. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com