MİT Teklifi TBMM Genel Kurulu'nda

MİT Teklifi TBMM Genel Kurulunda
Başbakan Yardımcısı Atalay:

TBMM (AA) - Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, çözüm sürecinde yapılan görüşmelere ilişkin, "Kamuda, devlet içinde bu tür görüşmeleri yürütenler, görev alanların daha rahat etmesini sağlamak lazım. Savcı müsteşarı sorguya çağırıyorsa, o müsteşar o görevi yapmaz. Halbuki talimatı veren benim, hükümet talimatı veriyor, sorumluluğunu alıyor" dedi.

Atalay, MİT Kanunu'nda değişiklik yapan kanun teklifinin TBMM Genel Kurulu'ndaki görüşmelerinin ikinci bölümü üzerinde milletvekillerinin sorularını yanıtladı. 

Hakkındaki "10 kişilik Şia grubu" iddialarının iftira olduğunu belirten Atalay, "Ben katı Hanefi'yim, Türkmen'im. Bunu da herkes bilir. İnsanları suçlamak bu devirde moda. İran, şia, şu bu..." dedi.

Hukukun içinde, ancak güçlü devlete yakışır güçlü istihbarat teşkilatı oluşturmayı arzuladıklarını vurgulayan Atalay, "Başbakan'ın istihbaratı, muhaberat devleti terimlerini kabul etmiyoruz. Neticede 1984'te çıkmış yasayı güncellemeye çalışıyoruz" diye konuştu.

İletişimin dinlenmesinde Ceza Muhakemesi Kanunu'nda değişiklik yapıldığını ve oybirliğiyle telefon dinlemeye karar verilebileceğini anımsatan Atalay, MİT Kanunu ile ilgili teklifte de aynı düzenlemenin getirildiğini söyledi.

Atalay, kanunsuz emir olmayacağını kaydederek, "Bir yerden 'rastgele bilgi isteyeyim' olmaz. Bunların dosyaları vardır, gerekçeleri vardır. Bir yerden bilgi istenecekse hukuk içinde olur, keyfilikle olmaz" dedi.

MİT'i hukukun içine, meşru zemine çektiklerinin altını çizen Atalay, "İşlerini yaparken güvence altında olmalarını istiyoruz. Bunların dışında bir şey aramamak lazım" ifadesini kullandı.

Çözüm sürecinin her safhasının bilindiğini anlatan Atalay, şöyle devam etti:

"Türkiye'nin hayrına bir şey yürütüyoruz. Biz risk alan hükümetiz. Birikmiş sorunları, 'risk almayalım' diye orada tutmuyoruz. Fazla tenkit bile alsak, siyaseten risk bile görsek köklü çözüm için risk alıyoruz. Bizim cesaretimiz fazla. Kamuda, devlet içinde bu tür görüşmeleri yürütenlerin, görev alanların daha rahat etmesini sağlamak lazım. Savcı müsteşarı sorguya çağırıyorsa, o müsteşar o görevi yapmaz. Halbuki talimatı veren benim, hükümet talimatı veriyor, sorumluluğunu alıyor. Biz bu risklerin sorumluluğunu alıyoruz. Kamu görevlisi işini daha iyi, kolay yapsın diye imkan tanımak lazım. Bunlar, ciddi büyük devletin yapması gereken düzenlemelerdir."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com