MİT teklifinde ''yargı'' çalımı

MİT teklifinde ''yargı'' çalımı
MİT'in hangi suçlarda yargıya bilgi-belge vereceğini düzenleyen hükümde yargı aleyhine değişiklik yapılacak. MİT, önergeyle birlikte artık sadece ''devlet sırlarına karşı suçlar ve casusluk'' kapsamındaki adli soruşturma ve kovuşturmalarda yargıya bilgi-b

Hükümet, Meclis İçişleri Komisyonu gündemindeki MİT yasa teklifinde kısmi değişiklik hazırlığı yaptı.

TBMM İçişleri Komisyonu, bugün MİT yasa teklifi üzerindeki genel görüşmelerini tamamladı. Komisyon, bugün saat 13.30'da maddeler üzerinde görüşmelere geçecek.

DEVLETE KARŞI SUÇLAR VE CASUSLUK

Maddelere geçildiğinde AKP'nin vereceği önergeleri ise Hükümet hazırladı. Teklifteki 12.maddede, MİT'in yargıya vermek zorunda olacağı bilgi, belge, veri veya analizlere sınırlama getiriliyordu. Teklife göre, MİT, TCK'daki ''4. Bölüm: Devlet güvenliğine karşı suçlar'', ''5. Bölüm: Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar'', ''6. Bölüm: Milli savunmaya karşı suçlar'' ve ''7. Bölüm: Devlet sırlarına karşı suçlar ve casusluk'' bölümlerindeki suçlar hakkında yargıya bilgi-belge verecekti. Ancak bu suçlar haricinde MİT'ten adli soruşturma ve kovuşturmalarda bilgi-belge talep edilemeyecekti. Şimdi Hükümet, MİT'ten yargı tarafından bilgi-belge istenmesini daha da sınırlayacak şekilde önerge verecek. Söz konusu önergeye göre, sadece sadece TCK'daki 2.Kitap 4.Kısım'da 7.Bölümde yer alan suçlar kalacak. Dolayısıyla sadece ''devlet sırlarına karşı suçlar ve casusluk'' kapsamında TCK'da tanımlanmış suçlara ilişkin adli soruşturma ve kovuşturmalarda istenemeyecek.

Hükümet'in vereceği bir başka önerge ile 2.madde ise tekliften çıkarılacak. Buna göre, ''Milli İstihbarat Koodinasyon Kurulu'' oluşturulmasını öngören madde tekliften geri çekilmiş olacak.

BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNE SINIRLAMA

Bir başka önerge ise, basın özgürlüğünü sınırlayan madde ile ilgili olacak. Bu maddeye göre, örneğin MİT'e ait belge yayınlayanlar için öngörülen hapis cezası 3 yıldan 12 yıla kadar yerine 3 yıldan 9 yıla indirilecek.  

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com