"MİT Yasası ile yetkiler arttırılmadı"

MİT Yasası ile yetkiler arttırılmadı
"(MİT Yasası) Yetkiler arttırılmadı, ucu belli olmayan yetkiler daraltıldı. Adını koyduk, tanımladık"

ANKARA (AA) - İçişleri Bakanı Efkan Ala, MİT Yasasının teşkilatın yetkilerini arttırmadığını, aksine ucu belli olmayan sınırları daraltıp, MİT'in görevlerinin adını koyduğunu söyledi.

Ala, Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası'nda gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Bakan Ala, TBMM'de kabul edilen MİT Yasasına yönelik muhalefetin eleştirilerine ilişkin soru üzerine, muhalefet partilerinin zihinsel kodlarının yüz yıl öncesine ait olduğunu, bu kodlarla Türkiye'de olan biten inkılapları, devrimleri ve devrim niteliğindeki değişimleri anlamanın zor olduğunu söyledi.

Türkiye'de bu konudaki mevzuatın eskiden kalma, önemli bölümünün de darbe dönemi mevzuatı olduğunu aktaran Ala, bu mevzuatın vesayet altındaki dönemlerde, Parlamentoda tartışılmadan çıkarıldığını ve teşkilatın da hesap verebilme yerine bürokrasinin egemenliğine terk edildiğini bildirdi.

Türkiye'nin artık bürokratik devlet değil, demokratik bir devlet olacağını belirten Ala, "Yani bürokratların hegemonyasından demokratik ahalinin hegemonyasına, ahalinin vesayetsiz yönetimine geçişe karar vermişiz, onu engellemeye çalışıyorlar. Onun paralelinde burada da biz Meclis'i sistemin odağına oturmaya çalışıyoruz, oturtacağız" diye konuştu.

MİT yasasında çok önemli bir yenilik yapıldığını ve teşkilatı Meclis denetimine açtıklarını vurgulayan Bakan Ala, şunları söyledi:

"Çünkü halk Meclis'i denetleyecek. Demokrasilerde temel kural budur. Meclis de her yeri denetleyecek. Bu alkışlanır. Bu övgüyle bahsedilecek bir harekettir. Böyle bir şeyi onların havsalası bile almaz. Ne Türkiye'ye ilişkin hedefleri bunu anlamalarına fırsat veriyor ne de geçmişteki tecrübeleri. Dolayısıyla öyle günübirlik, biz bir şey yapacağız, onlar da her yaptığımıza 'hayır' diyecekler. Bakalım nereye kadar gidecekler. Bizim için bir sakıncası yok. Çünkü biz milletimizden onay almaya bakıyoruz, muhalefet partilerinden onay almaya değil. Onların da ayrı politikaları keşke olsa."

-"Yetkiler daraltıldı"

MİT yasasındaki diğer bir yeniliğe de değinen Ala, "Genel yetkiler vardı. Gereğini yapar. Daha önce gereğinin ne olduğuna MİT karar veriyor, kimseye de hesap vermiyordu" dedi.

Efkan Ala, şöyle devam etti:

"AK Parti döneminde atılan şeffaflaşma ve demokratikleşme adımlarıyla bu kuralları demokratikleştiriyoruz ama henüz kurumları demokratikleştiremedik. Bu sefer demokratikleşmemiş kurumlar, demokratikleşmiş kuralları yanlış yorumlamaya başladılar. O zaman biz de dedik ki, şimdi bunu Meclis yorumlayacak. Tadat etti Meclis ve dedi ki 'Gereğinden kasıt şudur. Yetkilerin şunlar.' Bu, diğer konular yetkin dışında demektir. Aslında MİT'in yetkileri sınırlandırıldı. Tadat etmek, tanımlamak, sınırlamaktır. Tek tek sayma sınırlamaktır. Orada yazılı olmayan yetkileri kullanamazsın demektir. Bu topluma karşı, orada iyi niyetle çalışmak isteyenlere, görevimiz, yetkimiz belli olsun diyen MİT'e bir güvendir. Bu, vatandaşımıza hesap verme zorunluluğunun gerektirdiği bir düzenlemelerdir, Meclis açısından da Meclis'i her şeyin, devletin merkezine oturtan düzenlemelerdir."

Bu konuda diğer ülkelerdeki örneklerin incelenip incelenmediğinin sorulması üzerine Ala, gelişmiş ülkelerin bu konudaki uygulamalarının incelendiğini belirterek, "Biliyorsunuz oralarda komisyonlar bu konuda çok güçlüdür. Demokratik ülkelerde demokratik mekanizmalar işler, oraya hesap verilir. Orası da gerektiği şekilde millete hesap verir. Çünkü milletin haberdar olmadığı, dolaylı ya da doğrudan hesap soramadığın hiçbir kurumdan emin olamayız" dedi.

-İstihbarat devleti eleştirisi

Bakan Ala, yasayla MİT'in yetkileri arttırılarak ülkenin bir istihbarat devletine dönüştürüleceği yönündeki eleştirilerin hatırlatılması üzerine, yasanın MİT'in yetkilerini arttırmadığını, aksine ucu belli olmayan yetkilerin daraltıldığını söyledi. Ala, yasayla MİT'in görevlerinin adının konulduğunu, tanımlandığını bildirdi.

Bakan Ala, "Aslında hayret edilecek şey şu, bu mantığa sahip insanlar önceden bizi eleştirmeliydiler. Siz getirin ve bunu böyle yapalım. Şu andakini onlar zamanında istemeliydiler" dedi.

Bu eleştiriyi yapanların geçmişten de şimdi de yapılandan haberdar olmadığını dile getiren Ala, "O argümanlara sahip olanların yapması, önermesi gereken şeyi biz yaptık ama lütfedip ona bakmıyorlar" diye konuştu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com