MİT'çilere böcek sorgusu!

MİT'çilere böcek sorgusu!
Erdoğan'ın toz kondurmadığı MİT'çilerin de "böcek" soruşturması kapsamında şüpheli olarak ifadelerinin alındığı ortaya çıktı.

ABD Başkanı Obama'nın Ankara'nın dinlendiğini ima eden açıklamalarına ve NSA dinlemelerine ilişkin verilen soru önergelerine karşı AKP sessizliğe bürünmüştü.

Başbakan Erdoğan'ın ofisinde bulunan "böcek" adı verilen dinleme cihazına ilişkin dikkat çekici gelişmeler yaşanıyor. Özellikle MİT'in Suriye'ye TIR'larla mühimmat taşıdığının ortaya çıktığı günlerde büyük bir gayretle MİT'i savunan Başbakan Erdoğan'ın, ofisinde bulunan dinleme cihazına ilişkin MİT'ten de şüphelendiği ortaya çıktı.

POLİS DE MİT'ÇİLER DE İFADE VERDİ

2012 yılında Erdoğan'ın ofisinde bulunduğu belirtilen dinleme cihazına ilişkin Başbakanlık Teftiş Kurulu Raporu tamamlandı. Savcılığa sunulan raporun ardından "böcek dosyası", casusluk suçlamasıyla Terörle Mücadele Kanunu 10. maddesi ile görevli Başsavcıvekilliğine gönderildi.

Başbakanlık ofisinde ilk aramayı yapan Emniyet'in gelişmiş araçlarına rağmen dinleme cihazını bulamadığı belirtilirken, bunun kuşku yarattığı ifade edildi. Aramaya katılan korumaların ve Emniyet görevlilerinin ifadelerinin yeniden alınması istenirken, 2011 yılı boyunca Başbakanlık Koruma Daire Başkanlığında görev yapan tüm MİT personelinin ifadelerinin de alındığı ortaya çıktı.

POLİSLER "MİT YAPTI" DİYOR

Öte yandan, konuya ilişkin Rotahaber'de yer alan haberde, polislerin teftiş kuruluna verdiği ifadeye yer verildi. Buna göre odada arama yapan polisler, "Böcek araması yapmak için kendilerinde bulunan sistemin son derece ileri seviyede olduğu odada böcek olması halinde bulunacağı, bunun kasıtlı olarak kendi üzerlerine kalması için MİT tarafından konulduğu" ileri sürüldü.


MİT tarafından böceklerin bulunmasının ardından durumun savcılığa bildirilmediği ve MİT'in yetkisi dışında ifadeler alarak soruşturmayı 8 ay gizlediği ileri sürüldü.

MİT ŞÜPHELİ Mİ, KAHRAMAN MI?

Son dönemde üst üste ortaya çıkan TIR skandalları ile adı gündemin en üst sıralarına çıkan MİT, Başbakan Erdoğan tarafından itinayla korunmuş, MİT'in Suriye'deki çetelere silah taşınmasına karşı yapılan operasyonlar Erdoğan tarafından "vatana ihanet" olarak nitelemişti. Buna karşın MİT'in Erdoğan'ın dinlendiğinin ortaya çıkmasının ardından olağan şüphelilerden olması dikkat çekici.

ERDOĞAN, OBAMA'YA KARŞI SUSKUN

ABD Ulusal Güvenlik Dairesi'nin (NSA) birçok ülkenin liderini dinlediğinin ortaya çıkmasının ardından Alman ZDF kanalına konuşan ABD Başkanı Obama, "Şu an Türkiye'de zor bir durum var. İstihbarat birimleriniz, mutlaka (Başbakan Tayyip) Erdoğan'ın iletişim faaliyetlerini merak ediyordur. Onun iletişim faaliyetleri de Başkan istemediği için bu sınırların dışında mı tutulacak?" şeklindeki soruya Obama, "Ülke ülke yorumda bulunmayacağım" yanıtı vererek Erdoğan'ın dinlendiği iddialarını güçlendirmiş, konuşmasının devamında "Bizim istihbaratımız da dünyadaki her ülkenin, devletin niyetleriyle ilgilenmeyi sürdürecek. Bu durum değişmeyecek. New York Times ya da Der Spiegel'de okuyabileceğiniz şeylerle sınırlı kalmak isteseydiniz zaten istihbarat birimlerine ihtiyaç da duyulmazdı" ifadelerini kullanmıştı.

Konuya ilişkin Başbakan Erdoğan'dan tek bir açıklama gelmemesi dikkat çekmiş, Meclis'e gelen NSA soru önergeleri de AKP tarafından yanıtsız bırakılmıştı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com