MİT'e 12 Eylül sorulacak

MİT'e 12 Eylül sorulacak
Başbakanlık, TBMM, CHP ve MHP'nin müdahillik talebine mahkemeden yanıt verdi.Mahkeme ayrıca MİT'e 12 Eylül 1980 darbesinin hazırlık çalışmalarının Başbakanlık, Cumhurbaşkanlığı ve Meclis Başkanlığı’na bildirilip bildirilmediğini soracak.

12 Eylül 1980 darbesine ilişkin açılan davada, Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya hakkında tutukluk talebi reddedilirken, Evren ve Şahinkaya hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na “sistematik işkence” konusunda suç duyurusunda bulunulacak. Davaya Meclis, Başbakanlık, CHP ve MHP’nin müdahil olmasına karar verildi.

Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nin öğleden sonraki oturumunda davanın Savcısı Kemal Çetin, görüşünü açıkladı. Çetin, Evren ve Şahinkaya hakkındaki tutuklama talebinin reddini isteyerek, sağlık sorunları nedeniyle sanıklar hakkındaki adli kontrol kararlarının devam etmesi talebinde bulundu. Mahkeme Başkanı Süleyman İnce, avukatların müdahillik talebinin ardından duruşmaya ara verdi. Aranın ardından Mahkeme Başkanı İnce, ara kararları açıkladı. Evren ve Şahinkaya’nın tutukluluk talebinin reddine karar verildiğini açıklayan İnce, “Sanıkların yaş ve sağlık durumları ile ölçülülük ve orantılılık ilkeleri birlikte değerlendirildiğinde sanıklar hakkında yurtdışına çıkmamak şeklinde adli kontrol kararı yeterli görüldüğünden sanıkların tutuklanması talebinin reddine” karar verildiğini açıkladı.

SİSTEMATİK İŞKENCE

İşkence ve kötü muamele suçları, insanlığa karşı suçlardan kabul edildiğini anımsatan Mahkeme Başkanı İnce, “Sanıklar Evren ve Şahinkaya, hakkında “sistematik olarak işkenceye” neden olma yönünden de suçlamalar bulunduğundan iki sanık hakkında gerekli soruşturmanın yürütülebilmesi açısından Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmasına” karar verildiğini açıkladı.

EVREN VE ŞAHİNKAYA ZORLA GETİRİLEBİLİR

İnce, sanıklar Evren ve Şahinkaya’nın gerektiğinde doktor ve sağlık ekipmanları ile mahkemeye gelerek veya getirilerek, ifade vermeleri durumunda sağlıklı yönünden hayati tehlike ile sonuçlanacak bir durumun oluşup oluşmayacağının tespiti için daha önce Evren ve Şahinkaya’nın avukatları tarafından tüm tıbbı belgelerin İstanbul Adli Tıp Kurumuna ivedi olarak gönderilmesine karar verildiğini belirtti. İstanbul Adli Tıp Kurumu’ndan gelecek rapora göre, Evren ve Şahinkaya’nın duruşmaya zorla getirilip getirilemeyeceğine karar verilecek.

İFADE İÇİN TELEKONFERANS ARAŞTIRILACAK

Mahkeme Başkanı İnce, Evren ve Şahinkaya’nın ifadesinin alınması için Adli Tıp’tan gelecek sağlık raporun sonucuna göre yargılamanın sürüncemede kalmaması açısından Ankara ve İstanbul GATA’da gerekli donanımın bulunup bulunmadığının kontrolü için Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi ve Savcılıkları ve diğer kurumlara müzakere yazılmasına karar verildiğini bildirdi.

MECLİS, BAŞBAKANLIK, CHP VE MHP DAVAYA MÜDAHİL

İddianamenin bir örneğinin Cumhurbaşkanlığına gönderilmesine karar verildiğini ifade eden
İnce, Genelkurmay Başkanlığı’na yazılan “12 Eylül 1980 darbesi” öncesi Aralık 1979 tarihinde TSK tarafından Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk’e teslim edilen uyarı mektubunun onaylı bir suretinin gönderilmesi için Cumhurbaşkanlığı makamına yazı yazılmasına karar verildiğini açıkladı. MSB’den sorulan 8 Temmuz 1980 tarihinde yapıldığı belirtilen Fatsa operasyonu ile ilgili bilgi ve belgelerin ilgili komutanlıktan temininin bekleneceğini bildirdi.

YÖK Başkanlığı’na yazılan 12 Eylül 1980 darbesi sonrasında herhangi bir yargı kararı olmaksızın meslekten çıkartılan herhangi bir öğretim üyesi-görevlisi bulunup bulunmadığı araştırılmasına ve isimlerinin bildirilmesine karar verildiğini belirten İnce, TBMM, Başbakanlık, CHP, MHP, DİSK ve Hak-İş’in suçtan zarar görmüş olma ihtimali ve usulüne uygun olarak yapılan talep doğrultusunda davaya müdahil olmalarına karar verildiğini kaydetti.

BERFO ANA DA MÜDAHİL OLDU

Bireysel başvurulardan sadece Cemil Kırbayır’ın annesi Berfo Kırbayır’ın müdahillik talebini değerlendiren Mahkeme heyeti, suçtan zarar görmüş olma ihtimaline binaen Cemil Kırbayır’ın gözaltındayken öldürüldüğü TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Alt Komisyonu raporu ile belirlenmiş olduğu için annesi Berfo Kırbayır ile kardeşleri Fazma Güzel ile Mikail Kırbayır’ın davaya müdahil olmasına karar verdi. Mahkeme başkanı İnce, davaya müdahillik talebinde bulunan diğer parti, dernek, kurum ve vakıflar ile bireylere ilişkin müdahale taleplerinin 16 Nisan 2012 tarihinde dosya üzerinden değer verileceğini ifade etti. 1980’nde milletvekili olan Hüseyin Doğan, Azimet Köylüoğlu, Şükrü Bütün ve Nurettin Yılmaz’ın davaya müdahil olmasına karar verildi.

MİT’İN DARBEYİ HABER VERİP VERMEDİĞİ SORULDU

İnce, MİT Müsteşarlığı’na 12 Eylül 1980 darbesinin hazırlık çalışmalarının darbe öncesinde Başbakanlık, Cumhurbaşkanlığı ve Meclis Başkanlığı’na bildirilip bildirilmediğinin sorulmasına karar verildiğini açıkladı.
(SRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com