MİT'e bu kadar özel yetki niye?

MİT'e bu kadar özel yetki niye?
Milli İstihbarat Teşkilatı'nı yetkilerle donatacak yasa taslağının Başbakan Erdoğan'ın önüne geldiği iddia ediliyor

Başbakanlık ve İstihbarat teşkilatı tarafından hazırlanan yasa taslağıyla MİT’e antidemokratik yetkiler veriliyor.

Cumhuriyet'in haberine göre oluşturulan yeni yasa tasarısında kolluk kuvveti yetkisi alacak olan teşkilat, psikolojik istihbarat için internet siteleri kurabilecek. Görevdeyken suç işleyen MİT personeli ancak özel mahkemelerde yargılanabilecek. Devlet kademesindeki atamalar için MİT’ten rapor istenecek. MİT’e ayrıca “muhtemel iç tehdit odaklarına” karşı operasyon yetkisi verilecek. Tasarıya göre örgütlerin içindeki teşkilat mensuplarının da hiçbir suçtan sorumlu tutulamayacağı hükme bağlanacak.

Tasarıda yer aldığı ileri sürülen düzenlemeler hükümetin MİT’i önümüzdeki dönemde ne kadar etkili bir konuma getireceğinin göstergesi olarak yorumlandı. Bu önemli ayrıntılar konusunda Ankara’dan gün boyunca konuyla ilgili hiçbir açıklama yapılmadı.

Yıllarca benzer tartışmaların içerisinde görev yapan eski MİT Müsteşar Yardımcısı Cevat Öneş  böyle bir düzenleme için ciddi tartışmalar ve analizler yapılması gerektiğini, demokratik hedefleri olan bir ülkede istihbarat teşkilatının iç güvenlik konularıyla ve kolluk kuvvetleriyle icrai çerçevede ilgilenmesinin doğru olmadığını vurgulayarak “İstihbaratla aynı zamanda icrai yetki kullanımı, geçmişte tartıştığımız ve kötü örneklerini gördüğümüz bir yöntemdir” dedi. Öneş, teşkilatın psikolojik istihbarat gerekçesiyle sahte internet siteleri kurması konusunda da “Ergenekon sürecinde bu konu karşımıza geldi, tartışıldı” derken bu tartışmaların tekrar yaşanmaması gerektiğini ifade etti. (MRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com