MİT'e sınırsız yetki geliyor!

MİT'e sınırsız yetki geliyor!
Eskişehir Baro Başkanı Avukat Rıza Öztekin yeni MİT yasa taslağının MİT'e sınırsız yetki vereceğini söyledi.
Basın mensublarıyla Adalet Sarayı Baro Başkanlığında bir araya gelen Eskişehir Baro Başkanı Avukat Rıza Öztekin yeni MİT yasasını değerlendirdi. Öztekin MİT'e sınırsız yetki verileceğinin üzerinde durarak ancak böyle yasaların faşist ya da diktatoryal ülkelerde olabiceğini belirtti. 
 
MİT'e fişleme, her türlü izleme, psikolojik istihbarat amacıyla yayın yapma ve internet sitesi kurma, iç tehdit algılaması karşısında operasyon yapma, dış tehdit olursa yabancı ülkelerde aynı şekilde operasyon yapabilme, polis ve jandarmanın yetkilerini devralma gibi pek çok olağanüstü ve hukuk dışı yetkiler tanındığını belirten Tekin Fişleme için gizli protokol iddiaları doğruysa kamuoyuna yansıyan yeni MİT yasa tasarısı taslağının yasalaşması halinde hukuk dışı durumun hukuksal statüye kavuşacağını söyledi.
 
Türkiye asla özel yetkili mahkemelerden kurtulamayacak!
 
Öztekin, "Mevcut sistemimizde mahkeme kararı olmadan arama, el koyma, iletişimin tespiti, izleme ve benzeri işlemlerin yapılması mümkün değildir. Mahkeme kararı kişiler için bir güvencedir. Ülkemizde mahkeme kararına dayalı olsa da gece yarısı baskın gibi yapılan arama ve el koymalar halen tartışılırken şimdi mahkemeleri devre dışı bırakarak MİT'in benzer işlemleri yapabilecek olmasını düşünemiyoruz. MİT'e istihbaratın yanında verilen operasyon yetkisi çok ağır insan hakları ihlallerine yol açacaktır. En kötüsü de operasyonları yapan görevlilerin, operasyon sırasında işledikleri suçlarla ilgili özel mahkemelerde yargılanacak olmalarıdır. Bu klasik bir yargılanma olmayacaktır. Türkiye asla özel yetkili mahkemelerden kurtulamayacaktır" dedi.
 
Böyle yasalar ancak faşist ya da diktatoryal ülkelerde olur!
 
 Öztekin sözlerine şöyle devam etti: "Böyle yasalar ancak faşist ya da diktatoryal ülkelerde, kendi iktidarlarını korumak ve kendilerine karşı oluşabilecek her türlü tehdit ve tehlikeyi bertaraf etmek için çıkarılabilecek keyfi düzenlemelerdir. Amaç mutlak iktidardır ama denetlenmeyen, kontrol edilmeyen mutlak iktidar tehlikelidir. Dünya siyasi tarihin bunun örnekleri ile doludur" 
 Rıza Öztekin milletvekillerinden ricada bulunarak bu taslağın yasalaşmaması için ellerinden geleni yapmalarını istedi. (BCE)
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com