MİT'e soruşturma izninde karar haftası

MİT'e soruşturma izninde karar haftası
Anayasa Mahkemesi, MİT mensuplarına soruşturmayı Başbakanın iznine bağlayan kanunun iptal istemini 17 Ocak'ta karara bağlayacak.
MİT mensupları veya bazı kamu görevlileri hakkındaki ceza soruşturmalarını başbakan izni şartını yeniden düzenleyen 6278 sayılı Devlet İstihbarat Hizmetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un bazı maddelerinin iptali için Anayasa Mahkemesine yaptığı başvuru 17 Ocak'ta esastan görüşülerek karara bağlanacak.
 
CHP, Kanun'un, 1. maddesiyle 1 Kasım 1983 günlü, 2937 sayılı Devlet İstihbarat Hizmetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Kanununun başlığıyla birlikte değiştirilen 26. maddesinde yer alan ''... veya belirli bir görevi ifa etmek üzere kamu görevlileri arasından Başbakan tarafından görevlendirilenlerin ...'' ibaresi ile ''... ya da 5271 sayılı Kanunun 250. maddesinin birinci fıkrasına göre kurulan ağır ceza mahkemelerinin görev alanına giren suçları işledikleri iddiasıyla ...'' ibaresinin iptaline ve yürürlüğünün durdurulmasına karar verilmesi istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne başvurmuştu.
 
CHP, dava dilekçesinde, düzenlemenin kişiye özel düzenleme olması nedeniyle Anayasa'nın hukuk devleti ve eşitlik ilkesine aykırı olduğunu öne sürmüştü. (EAK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com