Mit'in Denetlenmesi İçin Meclis'te Komisyon Kurulacak...

Mit'in Denetlenmesi İçin Meclis'te Komisyon Kurulacak...
Beşir Atalay açıkladı, haftaya Meclis'te yeni komisyon kuruluyor...

MECLİS'E "MİT KOMİSYONU" GELİYOR

Tartışmalı MİT yasası görüşmeleri Meclis'te devam ediyor. Muhalefetin eleştirileri üzerine, hükümet yetkilileri MİT'in, Meclis denetimine açılacağını  söylemişti. Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Meclis çatısı altında yeni bir ihtisas komisyonu kurulacağını ve Salı günü yapılacak bu düzenleme ile MİT'in, KİT Komisyonu benzeri bir çalışma düzeniyle, Meclis tarafından denetleneceğini açıkladı. 

MİT YASASI, KABUL EDİLMEDEN DEĞİŞECEK

Bu arada, hükümet teklifte değişiklik yapmaya hazırlanıyor. Verilecek önergelerle muhalefetin  eleştirilerinin ne derece engelleneceği de merak konusu. 

Hükümetin vermesi beklenen önergelerle, 

-MİT mensuplarının görevlerini yapmasına engel olanlara ek ceza gelmeyecek, yürürlükteki Türk Ceza Kanunu hükümleri uygulanacak. 

-MİT'in talep ettiği belgeleri vermeyenler hakkında da yürürlükteki Türk Ceza Kanunu hükümleri uygulanacak.

-MİT Belgelerini yayımlayan basın kuruluşlarının medya patronu ve matbaa çalışanlarına ceza verilmeyecek. Eğer haberde imza varsa muhabir, yoksa televizyon ya da gazetenin
Genel yayın yönetmeni ile sorumlu müdürleri 3 yıldan, 9 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanacak. 

-MİT Müsteşarının yargılanması, kuvvet komutanları ile aynı usule göre olacak. Kuvvet Komutanları, Yüce Divan'da yargılanıyor. 

-MİT mensuplarının Ankara'da görevli bir ağır ceza mahkemesinde yargılanmasından vazgeçilecek, her çalışan kendi bölgesindeki ağır ceza mahkemesinde yargılanacak. 

-Dinleme talepleri için tek merkeze başvuru yapılmayacak, başvuru ilgili mahkemeye yapılacak. 

-Naklen atamalarda değişiklik yapılmayacak,mevcut uygulama devam edecek. Başka kurumlardan atamayla gelenlerin başarısız olmalarıyla ilgili madde tekliften çıkarılacak. Bu durumda başarılı olmamaları halinde, başka kurumdan gelen MİT çalışanları, Başbakanlığın bağlı birimlerine gönderilebilecek. 

SERİNDAĞ : "BU YASA İLE MİT TARTIŞILIR HALE GELİR"

CHP Gaziantep Milletvekili Ali Serindağ, MİT yasasıyla ilgili olarak Meclis’te CHP Grubu adına yaptığı konuşmada “MİT'e işlevine aykırı görevlerin verilmesi, denetim dışı bırakılması, buna karşılık eylemlerinin sorgulanamaz hâle getirilmesi MİT'i güçlü kılmaz, tam tersine MİT'i tartışılır ve iş yapamaz hâle getirir” dedi. (BEE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com