MİT'in operasyonu AKP'nin başını ağrıtacak

MİT'in operasyonu AKP'nin başını ağrıtacak
28 Mayıs’ta Adana’da yapılan kimyasal operasyonunu MİT'in yaptırdığı ortaya çıktı.

Türliye'nin Suriyede'ki muhaliflere kimyasal silah gönderdiği suçlamalarıyla karşı karşıya kalmasına neden olan Adana’daki gazı operasyonunu, Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) yaptırdığı ortaya çıktı.

AKP hükümeti her fırsatta Beşar Esad’ın kimyasal silah kullandığını ileri sürüyor. Yapılan bu operasyonla Türkiye’nin, Suriye’deki muhaliflere kimyasal gönderdiğine ve Adana’da ele geçirilenin bunun küçük bir bölümü olduğu iddia edildi. Bu operasyon sonuçunda Türkiye'nin başı uluslar arası arenada ağrıyacağa benziyor.

Taraf gazetesinde yer alan habere göre 28 Mayıs’ta Adana’da yapılan El Kaide operasyonunda 12 kişi gözaltına alınmış, bir kişi tutuklanmıştı. Taraf ’ın edindiği bilgiye göre, Türkiye’nin uluslararası camiada elini zora sokan bu operasyon, MİT’in El Kaideci Nusret Cephesi ile irtibatlı olan Suriyeli Hytham Qassap’ın Adana’da çeşitli kimyasal maddeler temin etmeye çalıştığını bildirmesi üzerine başlatıldı. MİT’in ilgili notu, jandarma ve polise iletmesiyle birlikte, operasyonun düğmesine basılmış oldu. Polis tarafından takibe alınan Qassap ve arkadaşlarının sarin gazı üretiminde kullanılan kimyasal maddeleri temin etmeye çalıştıkları tespit edildi. Qassap’ın saniyelik fitil, havan topu yapılmak üzere krom ve boru, Isopropanol, Potassium Fluoride Methanol, White phosphorus, Thionyl Chloride, Medical glikoz, boksit ve Isopropanolamine maddelerini temin etmeye çalıştığı belirtildi. Bu maddeler, Haziran’da Polis Kriminal Laboratuvarı’nda analiz edildi ve şahısların temin etmeye çalıştığı maddelerle birlikte ele geçirilen malzemeler için “birleştirilmesi durumunda sarin gazı elde edilebileceği” belirtildi.

ESAD VE RUSYA HAKLI ÇIKTI

28 Mayıs’ta başlatılan operasyonlarda gözaltına alınan Qassap haricindeki 11 kişi serbest bırakıldı. Söz konusu operasyon, dünyaya “son dakika” bilgisi olarak geçildi ve Türkiye’den Suriye’ye sarin gazı götürmeye çalışan El Kaide militanlarının yakalandığı duyuruldu. Ancak Türkiye başından beri Esad’ın kimyasal kullandığını iddia ediyordu. Esad ve yanında yer alan Rusya bloğu ise, kimyasalların El Kaideciler tarafından kullanılmış olabileceğini ileri sürüyordu.

KİMYASALLARI MUHALİFLERİN KULLANDIĞI RUSYA'NIN RAPORUNDA

Rusya’nın, kimyasalları muhaliflerin kullandığına dair raporu ve delilleri Esad’a gönderdiği belirtiliyor. Raporda operasyona ilişkin bilgilerin de bulunduğu ileri sürülüyor.(MUE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com