MİT'in Reyhanlı'da 'Acele'si yokmuş!

MİT'in Reyhanlı'da 'Acele'si yokmuş!
Reyhanlı saldırganlarını MİT’in 5 ay önceden tespit ettiği ancak Hatay Emniyeti’ne şüphelilerle ilgili sorulan bilgileri “acil” olarak yerine olağan yazışma yöntemiyle gönderdiği tespit edildi
Reyhanlı’da 52 kişinin yaşamını yitirdiği bombalı araç saldırılarında istihbarat eksikliği olup olmadığını araştıran Başbakanlık Teftiş Kurulu müfettişleri, olayla ilgili tutuklanan şüphelilerin MİT tarafından yapılan teknik takip görüntülerine ulaştı. Müfettişlerin el koyduğu görüntülerde, zanlılar Nasır Eskiocak ile Yusuf Büyükkasım’ın birlikte gizli çekilmiş fotoğraflarının yeraldığı öğrenildi. MİT’in, şüphelileri 5 ay önceden tespit ettiği belirlenirken, Hatay Emniyeti’ne şüphelilerle ilgili sorulan bilgileri “acil” olarak göndermek yerine olağan yazışma yöntemiyle gönderdiği, bu nedenle emniyete bilgilerin ancak eylemden 12 saat önce ulaştığı tespit edildi.
 
 
BELGELER VE YAZIŞMALAR
Milliyet’in aldığı bilgiye göre, çifte bombalı saldırının araştırılması amacıyla bizzat Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla görevlendirilen müfettiş grubu geçtiğimiz günlerde olayın yaşandığı Reyhanlı’ya gitti. Başbakanlık Teftiş Kurulu başkan yardımcısının başkanlığındaki müfettiş grubu, bombalı araç saldırıları öncesinde istihbarat zafiyeti olup olmadığının tespiti amacıyla Hatay İl Emniyet Müdürlüğü’nde inceleme yaptı.
Hatay Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç’la biraraya gelen müfettiş heyeti, daha sonra Hatay’daki terör olaylarını izlemek ve adli işlem yapmakla sorumlu olan İstihbarat Şube Müdürlüğü ve Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nde olayla ilgili yapılan yazışmaları içeren bilgi ve belgelere el koydu. Hatay Emniyet Müdürlüğü’nün, olaydan iki gün önce gelen ihbar sonrasında yaptığı çalışmaları, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün yanısıra kentteki diğer kurumlarla yapılan yazışmalarını inceleyen müfettişler, bombalı araç saldırılarının ardından MİT Hatay Bölge Başkanlığı’ndan Hatay Emniyeti’ne gelen belgeleri de inceleyip birer örneklerini aldı.
 

5 AY ÖNCEDEN TAKİP

Müfettişlerin el koyduğu belgeler arasında MİT’in olayın zanlıları oldukları iddiasıyla tutuklanan kişilere yönelik geçmişte yapılan fiziki teknik takip görüntülerinin de bulunduğu öğrenildi. MİT’in bu konuda Hatay Emniyet’ne gönderdiği 20 Aralık 2012 tarihini taşıyan özel şifreli ve fligranlı yazışmada, zanlılardan Nasır Eskiocak ile Yusuf Büyükkasım’ın beraber çekilmiş renkli fiziki teknik takip fotoğraflarının bulunduğu öğrenildi. Bu tarihi taşıyan fotoğraflı yazışmalarla, MİT’in, saldırıyı planladıkları, organize ettikleri ve gerçekleştirdikleri iddiasıyla tutuklanan zanlıları en az beş aydır takip ettiği ve varlıklarından haberdar olduğu anlaşıldı.
Bu arada, olaydan iki gün önce gelen ihbarla birlikte çalışmaya başlayan Hatay Emniyet Müdürlüğü’nün MİT’le yaptığı yazışmanın ardından, MİT Hatay Bölge Başkanlığı’nın, ihbarda adı geçen şüpheliler ve araç plakalarıyla ilgili önemli bilgilerin yeraldığı resmi yanıt yazısını “acil” olarak göndermek yerine bürokraside “kanal” olarak bilinen resmi süreçle Hatay Emniyeti’ne ulaştırdığı ortaya çıktı.
 
12 SAAT ÖNCE ULAŞILMIŞ
Reyhanlı saldırısından hemen önce eylem hakkında bilgilere ulaşan Hatay Emniyeti’nin şüphelileri tespit etmek amacıyla iki koldan çalışma yaptığı tespit edildi. İhbar sonrasında, İstihbarat Şube Müdürlüğü’nce “gecikmesinde sakınca bulunan durum” kapsamında aynı gün teknik dinleme çalışması yaptığı, Terörle Mücadele Şubesi’nin ise adli karar uygulaması gereğince bir gün sonra teknik çalışmalara başladığı öğrenildi. Olayı soruşturan müfettişlerin, ellerindeki bilgi ve belgelerle rapor yazımı için ön çalışmaya başladıkları belirtildi.(SBK)

Milliyet
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com