MİT'ten skandal fişleme itirafı!

MİT'ten skandal fişleme itirafı!
MİT açtığı dava ile CHP'lileri fişlediğini dolaylı da olsa kabül etti.
Taraf Gazetesi muhabirlerinden Mehmet Baransu 13 Haziran 2013 tarihinde yaptığı haberde MİT'in CHP işadamlarını, CHP'li milletvekillerini takip ettiği ve fişlediği iddia ediliyordu. Haberde MİT CHP'li işadamlarını fişliyor ve kurulan özel hatla direkt Başbakanlık'a şifahi bilgi olarak paylaşıyordu. Belgelerde kişilerin özel hayattan siyasi ve dini görüşlere kadar onlarca ayrıntı bilgileri yer alıyordu. Bu kapsamda CHP'li vekiller, belediye başkanları ile ticaretle uğraşan partililer fişlendi. Habere göre, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın kızı ve damadından CHP Çorum Milletvekili Avukat Tufan Köse'ye kadar yüzlerce isim ve ticari şirketleri ayrıntılı olarak fişlendi. Fişleme belgelerinde ticari faaliyetlerin yanı sıra "Cumhuriyet Halk Partili, solcu, Hıristiyan" gibi ibarelere de yer verilmiş. Bu belgelerin bir kısmı yazılı bir kısmı ise şifahi olarak Başbakanlık'a iletilmiş. Şifahi bilgilerin telefonla ulaştırılacağı yönünde de belgelere not düşülmüş. Baransu'nun iddiasına göre bu fişlemenin amacı, CHP'li kişilerin kamu kurumlarında görev vermemek ve ihalelere sokmamak
 
MİT'in bu haberle ilgili Baransu hakkında ertesi günü Ankara Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunduğu anlaşıldı. MİT, suç duyurusunda olayı şöyle savundu:
 
"Mehmet Baransu tarafından kaleme alınan yazı içeriğinde geçen 'Belgelere göre MİT, şirket ve şahısları, özel hayat, siyasi ve dini görüşüyle fişleyip Başbakanlık'a şifahi olarak bildirmiş. Bunun için de MİT'le özel telefon hattı kurulmuş' ve benzeri ifadelerle, Müsteşarlığın ilgili mevzuata uygun olarak yerine getirdiği arşiv araştırması ve güvenlik soruşturması faaliyetlerinin dışında kurumun yasadışı olarak insanları fişleyen bir kurum gibi gösterilmek suretiyle, kurumun görev ve faaliyetlerine ilişkin malumat yayın yoluyla ifşa edildi."
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com