MOBESE trafik denetiminde de kullanılacak

MOBESE trafik denetiminde de kullanılacak
Mobil Elektronik Sistem Entegrasyonu (MOBESE) Afyonkarahisar'da yoğun olarak trafik denetim ve düzenleme hizmetlerinde de kullanılacağı bildirildi.

Mobil Elektronik Sistem Entegrasyonu (MOBESE) Afyonkarahisar'da yoğun olarak trafik denetim ve düzenleme hizmetlerinde de kullanılacağı bildirildi.
Afyonkarahisar Emniyet Müdürü İsmail Türkmenli yaptığı yazılı açıklamada, 2009 yılında MOBESE'nin Afyonkarahisar'da hizmete girdiğini, sistem dahilinde kentte 5 adet giriş-çıkış noktasında plaka tanıma sisteminin yer aldığını aktardı. Sistemin suça karışmış araçlar ile hacizli araçları tespit ettiğini kaydeden Türkmenli, il genelinde 40 noktada toplam 63 adet güvenlik, asayiş ve trafik amaçlı hareketli ve sabit kameraların bulunduğunu ifade etti.
Şimdiye kadar genellikle asayiş hizmetlerinde kullanılan MOBESE'nin bundan böyle yoğun olarak trafik denetim ve düzenleme hizmetlerinde de kullanılacağını belirten Türkmenli açıklamasında, 'Trafikte seyreden araç ve sürücülerin yapacakları kırmızı ışıkta geçmek, fazla yolcu taşımak, durak harici yolcu indirmek-bindirmek, park ihlali yapmak, dönülmez işaretlerine uymamak gibi trafik kuralları ihlalleri, değişik tipteki kameralar vasıtası ile fotoğraf ve film kayıtları ile tespit edilerek cezai işlem uygulanmasına başlanacaktır. 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun 116. Maddesi ve ilgili mevzuat hükümlerine göre 'Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı' düzenlenerek araç sahiplerinin adreslerine tebligat yapılacaktır. Kural ihlaline ilişkin tespitler adli makamların muhtemel talepleri için Trafik Denetleme Şube Müdürlüğümüz'ce dijital ortamda muhafaza edilecektir' ifadelerine yer verdi.
CAYDIRICILIK HEDEFLENİYOR
Türkmenli, MOBESE kameraları ile yapılacak trafik kontrol denetleme ve uygulamaları ile kentin trafik düzen ve kontrolünün daha etkili yapılması, trafik akışının sağlanması, olabilecek trafik kazalarının azaltılması, trafik kuralı ihlalleri konusunda caydırıcılığın artırılmasının hedeflendiğini bildirerek, Valilik ve Belediye Başkanlığı ile işbirliği içerisinde Afyonkarahisar Trafik Master Plan Çalışmaları'nın da yürütüldüğünü kaydetti. Türkmenli açıklamasında şu sözlere yer verdi:
'Bu plan ve projenin içerisine MOBESE ve belediye bünyesinde oluşturulacak olan Trafik Kontrol Merkezi'ne Elektronik Denetleme Sistemleri (EDS) kurulacaktır. Bu sistem içerisinde 'otomatik kırmızı ışık ihlal tespit sistemi, hız ihlal tespit sistemi, park ihlal tespit sistemi, emniyet şeridi ihlal tespit sistemi, trafik, zabıta ve turizm hizmetleri izleme sistemi' gibi alt bileşenler yer alacaktır.'

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com