Modern çağın illeti: Depresyon

Modern çağın illeti: Depresyon
Modern çağın gizli hastalığı depresyon en çok çalışanlar arasında yaygın. Avrupa'da krizle birlikte depresyon vakaları da bu nedenle iş yerinden izin alanlar da artıyor. Türkiye'de ise depresyonda olduğunu farkedip izin alanlar yüzde 25'lerde. İş stresi a
Mori araştırma kuruluşu, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu yedi ülkede çalışanlar arasında depresyonun yaygınlığını sordu, çarpıcı veriler ortaya çıktı.
 
Çoğunluğu Avrupa ülkelerinden gelen 7000 deneğin verdiği bilgiye göre, her 10 kişiden biri depresyon nedeniyle iş yerinden izin alıyor.
 
Depresyona girenler arasında, İngiltere yüzde 26 ile birinci sırada. 7 ülke arasında depresyon oranı en düşük ülke ise yüzde 12 ile İtalya.
 
Depresyonun işgücü verimliliğine nasıl yansıdığı da ankette yer alıyor. Modern çağın illeti ile mücadele edenlerin işgücü kaybına bakıldığında, Almanya'da yüzde 61'i, Danimarka'da yüzde 60'ı, İngiltere'de ise yüzde 58'nin iş yerinden izin alması yüksek ihtimal.
 
Türkiye'de depresyona yakalanıp işyerinden izin alma oranı Avrupa'nın hayli gerisinde. Depresyonda olduğunu kabul edip, bunun için izin isteyenler sadece yüzde 25'lerde.
 
Ankete katılanların yüzde 25'i depresyonda olduklarını yöneticilerine söylemeyeceklerini beyan ediyor; bu kişilerin üçte biri, işlerini kaybetmekten endişe ettikleri için sessiz kaldıklarını söylüyor. 
 
Bir çarpıcı veri de yöneticiler cephesinden. Ankete katılan 792 yöneticinin üçte biri, işyerinde depresyonla ilgili kurumsal bir destek sisteminin olmadığını söylüyor.  (EAK)

CNN Türk
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com