“Modern dünyada hayatı ve geleceği düşünmek”

“Modern dünyada hayatı ve geleceği düşünmek”
Eski Yükseköğretim Kurulu (YÖK) üyesi Prof. Dr. Halis Ayhan, ''Batıdaki gelişmeleri kendi milli ve manevi değer yargılarımızla analiz ederek, sentez yaparak kullanılabilir hale getirmeliyiz'' dedi.

Eski Yükseköğretim Kurulu (YÖK) üyesi Prof. Dr. Halis Ayhan, ''Batıdaki gelişmeleri kendi milli ve manevi değer yargılarımızla analiz ederek, sentez yaparak kullanılabilir hale getirmeliyiz'' dedi.
Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Rektörlüğünden yapılan yazılı açıklamaya göre, Prof. Dr. Ayhan, DPÜ Fen Edebiyat Fakültesinde verdiği ''Tarihsel Açıdan Eğitimdeki Gelişmeler ve 19'uncu Yüzyıl Örneği'' konulu konferansta, Osmanlı Devleti döneminde modern anlamda ilk okulların 1834 yılında açılmaya başlandığını belirtti.
Örgün anlamda ilk üniversitenin 1870'te kurulduğunu, ancak 2 yıl sonra kapatıldığını ifade eden Prof. Dr. Ayhan, şunları kaydetti:
''İbn-i Rüşt, İbn-i Haldun ve Farabi, 2 bin yıllık tarihimizde nirengi noktalarıdır. İbn-i Haldun'un görüşleri hala dünyada geçerliliğini korumaktadır. Yabancıların Osmanlı Devleti'nin son döneminde kurduğu okulların genel bir politikaları olabilir, ancak kaliteli eğitim veren okullardır ve çok önemli kişiler yetiştirmişlerdir. Osmanlı döneminde şehirlerde muhteşem binalar yapılarak okullar açılmıştır, ancak eğitimci açısından yeterli kadrolar sağlanamamış ve iyi eğitim verilememiştir. Batıdaki gelişmeler mutlaka takip edilmelidir. Öncelikle kendimizi, yeteneklerimizi tanımalıyız. Batıdaki gelişmeleri kendi milli ve manevi değer yargılarımızla analiz ederek, sentez yaparak kullanılabilir hale getirmeliyiz.''
Konferansın ardından öğrencilerin sorularını yanıtlayan Prof. Dr. Ayhan'a, DPÜ Rektörü Prof. Dr. Güner Önce tarafından üzerinde üniversite amblemi bulunan çini tabak hediye etti.
-''MODERN DÜNYADA HAYATI VE GELECEĞİ DÜŞÜNMEK'' KONFERANSI-

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) öğretim üyesi Prof. Dr. Selahattin Turan, ''Aldığımız eğitimi ileride sosyal yaşantımıza yansıtmalıyız, öğrenmeyi bir yaşam kültürü haline dönüştürmeliyiz'' dedi.
Prof. Dr. Turan, DPÜ Fen Edebiyat Fakültesinde verdiği ''Modern Dünyada Hayatı ve Geleceği Düşünmek'' konulu konferansta, ''bugünün sorunlarının geçmişin çözümlerinden kaynaklandığını'' savundu.
Gelecekten kaçılmasının teorik anlamda mümkün olmadığını, gelecek merkezli düşünmenin önemsenmesi gerektiğini belirten Prof. Dr. Turan, şunları kaydetti:
''Türkiye'de yaklaşık 650 bin öğretmen var ve her bir öğretmenin 5 dakika derse geç girmesi durumunda bu çok büyük kayıp olacaktır. Zamanı kaybettiğimiz zaman her şeyimizi kaybediyoruz, öğrencilerin başarılı olması içerisinde bulundukları zamanı etkin değerlendirmesiyle yakından ilgilidir. Aldığımız eğitimi ileride sosyal yaşantımıza yansıtmalıyız, öğrenmeyi bir yaşam kültürü haline dönüştürmeliyiz. Başarılı ve iyi bir lider olmanın yolu not almadan geçer. Not almadığınız müddetçe iyi lider olamazsınız. Öğrenmek için not almalısınız. Türkiye'nin en stratejik varlığı, genç nüfusu oluşturan öğrencilerdir. Çeşitli sınavlara tabi tutularak öğrencilerin eğitimlerinin engellenmesi ülke açısından kayıptır.''
Prof. Dr. Turan, kişilerin yaratıcılığının gelişmesinde en önemli faktörün kitap okumak olduğunu anımsattı.
Öğrencilerin sorularını da yanıtlayan Prof. Dr. Turan'a, DPÜ Eğitim Fakültesi Türkçe Bölüm Başkanı Doç. Dr. Suat Ungan tarafından çini tabak verildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com