Modern tıbbi atık sterilizasyon tesisi

Modern tıbbi atık sterilizasyon tesisi
Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, modern tıbbi atık sterilizasyon tesisi inşa ediyor.

 Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, modern tıbbi atık sterilizasyon tesisi inşa ediyor.

Eskişehir ve ilçelerinin tıbbi atıklarını steril hale getirecek olan tesisin makine ve teçhizatları İtalya'dan Eskişehir'e getirildi. Büyükşehir Belediyesi Seyitgazi Yolu üzerindeki çöplük sahasının yanında Katı Atık Ayırma, Geri Dönüşüm ve Sağlıklı Çöp Depolama Tesisleri'nin inşaat çalışmalarını başlatan Büyükşehir Belediyesi, aynı yere bir de Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisi inşa ediyor. Eskişehir'in yanı sıra kente bağlı ilçelerde bulunan hastanelerden, özel muayenehanelerden, sağlık ocaklarından, veteriner kliniklerinden, cezaevlerinden, eczanelerden ve diyaliz hastalarının evlerinden düzenli olarak toplanan tıbbi atıklar, yakında hizmete girecek olan modern tesislerde çevreye zararsız hale getirilecek.
Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, Eskişehir'i yapımı devam eden yeni Atıksu Arıtma Tesisleri'nden sonra büyük bir çevre yatırımına daha kavuşturduklarını belirterek, 'Yeni tıbbi atık sterilizasyon tesisleri Avrupa Birliği'nin en üst düzey standartlarına göre yapılmaktadır. Eskişehir'e Türkiye'nin en modern ve büyük tıbbi atık sterilizasyon tesisini kazandırıyoruz. Tesiste kullanılacak makine ve teçhizatlar İtalya'dan getirildi. Önümüzdeki hafta, İtalyan mühendisler Eskişehir'e gelerek makinelerin montajına başlayacaklar' dedi.
Tesisin teknolojisi ile ilgili de bilgi veren Büyükerşen, 'Ülkemizdeki diğer sterilizasyon tesisleri, tıbbi atıkları ancak 120 derece ısıda ve tam parçalanmadan steril hale getirebiliyor. Bizim inşa etmekte olduğumuz tesis ise, tıbbi atıkları 151 derece ısıda pirinç tanesi kadar parçalara ayırarak sterilize ediyor. Steril hale gelen atıkların çevreye hiç bir zararı bulunmuyor. Tesisleri kısa sürede hizmete açmayı planlıyoruz' diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com