Moğolistan Cumhurbaşkanı Kırgızistan'da

Moğolistan Cumhurbaşkanı Kırgızistan'da
Moğolistan Cumhurbaşkanı Tsakhiagiin Elbegdorj, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev'in resmi davetlisi olarak bugün başkent Bişkek'e geldi.

Elbogdorj ve beraberindeki heyeti, Manas Havalimanı'nda Kırgızistan Başbakan Yardımcısı Comart Otorbayev karşıladı. Cumhurbaşkanı Elbogdorj, daha sonra havalimanından Ala- Arça Konuk Evi'ne hareket etti. 3 günlük ziyareti çerçevesinde bir dizi resmi temasta bulunacak olan Elbogdorj, konuk evinde Kırgız mevkidaşı Almazbek Atambayev tarafından resmi törenle karşılandı. Resmi törenin ardından ikili görüşme ve heyetler arası toplantı yapıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Atambayev, Elbogdorj'un ziyaretinin iki ülke arasındaki işbirliğini daha ileri düzeye taşıma arzularının bir göstergesi olduğunu söyledi. Atambayev, "Tarihimiz aynı, bunun kıymetini bilip, unutmamamız gerek. Tarihi ve kültürel bağlarımız, halklarımız arasındaki dostluk ve kardeşlik ilişkilerimizi güçlendirmektedir" dedi.

Elbegdorj ise, Kırgızistan'ın misafirperverliğinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Kırgız mevkidaşını Moğolistan'a davet etti.

Görüşme sonrasında Kırgızistan Savunma Konseyi ile Moğolistan Milli İstihbarat Konseyi, Kırgızistan Dışişleri Bakanlığı ile Moğolistan Dışişleri ve Ticaret bakanlıkları, Kırgızistan Tarım Bakanlığı ile Moğolistan Tarım Bakanlığı arasında işbirliği protokolleri imzalandı. Ayrıca iki ülke arasında ticari, ekonomik, bilimsel ve teknolojik, sosyal-kültürel alanlarda hükümetler arası komisyonun oluşturulması ve çalışmasına ilişkin anlaşmada değişiklikler yapılmasını öngören bir protokole imza atıldı.

İmza töreni sonrası düzenlenen basın toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Atambayev, Ulanbatur-Bişkek-İstanbul uçak seferlerinin başlatılacağını belirtti. Atambayev ayrıca, imzalanan işbirliği protokolleri ile iki ülke arasında madencilik, tarım, üretim ve turizm alanlarında ortak projelerin hayata geçirileceğini söyledi.

Moğolistan Cumhurbaşkanı Elbogdorj'un bugün Kırgızistan Milli Üniversitesi öğrencileri ile bir araya gelerek, Isık-Göl bölgesini ziyaret etmesi planlanıyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com