“Mollalar, korucuların dini ayağıdır”

“Mollalar, korucuların dini ayağıdır”
İlahiyatçı yazar Mustafa Cemil Kılıç, “Mele ve mollalar, korucuların dini ayağıdır” görüşünde bulundu.

Sansürsüzhaber-Özel/ HABER TÜRK ekranlarında yayınlanan “Türkiye’nin Nabzı” adlı programa konuk olan İlahiyatçı yazar Mustafa Cemil Kılıç, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bünyesinde çalışmak üzere alınacak olan 1000 molla veya melenin, Kürt Açılımı’nın bir ayağı olduğunu iddia ederek, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Aleviliği bir mezhep görmediğini ve bir cemaat statüsüne düşürmenin peşinde olduğunu savundu.

MOLLALIK KÜRT AÇILIMININ DİNİ AYAĞIDIR

Mustafa Cemil Kılıç şöyle konuştu;

Bence bu mele molla olayı, koruculuğun dini ayağımı teşkil ediyor, öyle zannediyorum, öyle görüyorum ve pür siyasi bir hareket olarak telakki ediyorum. 2007 seçimlerinde AKP Doğu’da ve Güney Doğu’da yüzde elliden fazla oy aldı, oradaki Kürt siyasi hareketinin çalışmalarına rağmen. Bu sonuç AKP destekçisi kimi yazarlar ve çizerler tarafından şöyle yorumlandı. Ki bunlardan biri Nazlı Ilıcak’tır. Diyor ki 8 Ağustosta (2007) ‘Bu neticeye herkesin sevinmesi lazım. Çünkü bu netice, Yavuz Sulatan Selim zamanında büyük alim İdrisi Bitlisi liderliğindeki Kürtlerin, Şah İsmail’e karşı Osmanlılar ile birlikte Çaldıran’da kurulan ittifakın devam ettiğini gösteriyor’. Şimdi seçimlerde alınan bu sonucun, dini sahaya aksettirilmesi olarak görüyorum ben bu meseleyi.

“DİYANET ŞAFİ AÇILIMI YAPIYOR!”

Nazlı Ilıcak’ın yazısından yaptığı alıntını çizdiği ‘ittifak’ın bugün kime karşı olduğuna değinen Kılıç sözlerini şöyle sürdürdü, “Bence bu Diyanet’in bir Şafi açılımıdır, yalnız bir Kürt açılımı değildir. Zira mollaların melelerin büyük bir kısmı şafidir. Hatta tamamı. Oradaki medrese eğitimi şafi esaslıdır. Aslında Diyanet her ne kadar reddetse de bir Hanefi kuruluştur, bu sayede tarihte ilk kez Şafilerde açılacaktır. Bu yalnız bir dini açılım değildir aynı zamanda koruculuğun dini ayağıdır

DİYANET İŞLERİ ALEVİLİĞİ BİR CEMAAT KONUMUNA İNDİRGEMEK İSTİYOR!

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in bir cem evini ziyaret etmesini de yorumlayan Mustafa Cemil Kılıç, Aleviliğin diğer İslam mezheplerinden daha özgün olduğunu ifade ederek, Aleviliğin daha farklı bir konumda değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Kılıç, molla ve mele açılımı sayesinde, Şafiliğin kurumsal bir konuma çıkartılarak, Aleviliğin bir tarikat ve cemaat konumuna indirgenmek istediğini ifade etti.

Kılıç, Mehmet Görmez’in bu ziyaretinin arkasındaki gerçek niyetinin ise, Tekke ve Zaviyelerin Kapatılması Kanunu’nun kaldırılarak, Aleviliğin ve Cem evlerinin bir tarikat düzeyine indirilmek maksadının saklı olduğunu belirtti.   

Haber: Uğur Duyan

(UGO)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com