Moody's de Yunanistan'ın notunu kırdı

Moody's de Yunanistan'ın notunu kırdı
S&P ve Fitch'in ardından uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's de Yunanistan'ın uzun vadeli kredi notunu kırarak 'Ca'dan 'C'ye çekti.

Moody's, Yunanistan'ın uzun vadeli kredi notunu, bu ülkenin özel sektör kreditörleriyle yaptığı tahvil takas anlaşması başarılı olsa bile temerrüt riskinin yüksek kalmaya devam ettiği gerekçesiyle ''Ca''den ''C''ye indirdiğini açıkladı.

Kuruluş, Yunanistan'ın yeni tahvil ihraçlarından sonra ''kredi riski görünümünü yeniden değerlendireceğini'' belirtti.

''İleriye bakıldığında, AB programı ve tahvil takas anlaşmasının Yunanistan'ın borç yükünü azaltacağı, ancak bu anlaşmanın tamamlanmasından sonra bile temerrüt riskinin yüksek kalmayı sürdüreceğini'' belirten Moody's, Yunanistan'ın orta vadede borç ödeyebilme sorunlarıyla karşılaşacağını, mali ve ekonomik reformların hala çok önemli uygulama risklerine maruz kalacağını tahmin ettiğini kaydetti.

S&P VE FITCH DE DÜŞÜRMÜŞTÜ

Kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor's da (S&P) hafta içinde, Yunanistan'ın ''CC'' olan uzun vadeli kredi notu ile ''C'' olan kısa vadeli kredi notunu ''SD'' olarak bilinen ''tercihli temerrüt'' seviyesine çekmişti.

S&P, karara gerekçe olarak Yunanistan hükümetinin özel sektör kreditörleriyle yaptığı borç takas anlaşmasını göstermişti.

Bir diğer kredi derecelendirme kuruluşu Fitch de geçen hafta ''Yunanistan'ın yakın vadede yüksek olasılıkla temerrüte düşeceği'' gerekçesiyle ülkenin yabancı ve yerel para cinsinden uzun vadeli kredi notunu ''CCC''den ''C''ye indirmişti.

Euro Bölgesi maliye bakanları geçen hafta 14 saat süren toplantısında, Yunanistan'a 130 milyar Euroluk ikinci kurtarma paketine yeşil ışık yakmıştı.

Özel banka ve finans kuruluşları, ikinci kurtarma paketinin ön şartı olan borç indiriminde gece boyunca süren pazarlıkların ardından Atina yönetimiyle daha önce uzlaştıkları oranları revize etmişti. Bankalar adına Euro Bölgesi'yle müzakereleri yürüten Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF), Yunan tahvillerinin değerinde nominal yüzde 53,5 ve reel yüzde 75 indirimi kabullenmişti.(ugk)

Yunanistan'ın bankalarla tahvil takasını 8 Mart'ta başlatarak 3 gün içinde tamamlaması bekleniyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com