Moody's'in, Türkiye'nin not görünümünü değiştirmesi

Moodysin, Türkiyenin not görünümünü değiştirmesi
SETA Ekonomi Direktörü Prof. Dr. Karagöl:

ANKARA (AA) - RECEP DEMİR - Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) Ekonomi Direktörü Prof. Dr. Erdal Tanas Karagöl, Moody's'in, Türkiye'nin kredi notu görünümünü "durağan"dan "negatif"e çevirmesinin objektif bir karar olmadığını bildirdi. 

AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Karagöl, Moody's'in aldığı bu kararın nedenleri tek tek incelendiğinde, ortaya reel durumla çelişen bir sonuç çıktığını söyledi. 

Moody's'in, kararında özellikle Türkiye'nin dış finansman durumu üzerinde artan baskıdan, büyüme görünümündeki yavaşlamadan ve politik belirsizliklerden bahsettiğini anlatan Karagöl, şunları kaydetti: 

"Politik belirsizlik argümanını ele alırsak, son yerel seçimlerin sonuçlarının bu nedeni çürüttüğünü düşünüyorum. Mevcut siyasi iktidarın bu seçimlerden güçlü bir şekilde çıktığı dönemi yaşıyoruz. Ayrıca bu sonuç, önümüzdeki seçimler için de iyi bir referans durumunda. Dolayısıyla ben ortada siyasi bir belirsizlik olduğunu düşünmüyorum. Ekonomik açıdan baktığımızda ise bu yılın ilk aylarında açıklanan veriler gayet olumlu. Bu veriler de yıl sonu büyüme hedefine ulaşma noktasında bir sıkıntı olmadığını ortaya koyuyor. Öte yandan AB üyesi ülkelerde yaşanan toparlanma ve bunun sonucunda ortaya çıkan talep artışı, bizim ihracatımızı daha da artıracak ve finansman sıkıntısı yaşanmayacak. Bunları gözönüne aldığımızda ben, Moody's'in, Türkiye'nin kredi notu görünümünü durağandan negatife çevirmesinin objektif bir karar olmadığını düşünüyorum. Gerek siyasi ortam gerekse de ekonomik veriler, bu kararın gerçekçi olmadığını ortaya koyuyor." 

- "Önümüzdeki seçimler, Türkiye için sorun oluşturmuyor" 

Bir çok kesimin, politik belirsizlik olarak Türkiye'nin önündeki Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimleri gösterdiğine işaret eden Karagöl, bunun Türkiye için sorun oluşturmadığını ifade etti. Karagöl, en geç bu ayın sonu itibarıyla bu belirsizliğin ortadan kalkacağını düşündüğünü belirterek, "Dolayısıyla kısa süreli olan bu belirsizlik, Türkiye'nin kredi notu üzerinde etki edecek bir belirsizlik değil. Çünkü yerel seçim sonuçlarına baktığımızda, Cumhurbaşkanlığı seçiminde de siyasi belirsizliği zora sokacak bir durumun olmayacağı görünüyor. Sonuç olarak, Cumhurbaşkanlığı konusunda adaylar belli olduğunda bu kısa süreli belirsizlik de ortadan kalkmış olacak" diye konuştu. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com