Moody's'in, Türkiye'nin not görünümünü değiştirmesi

Moodysin, Türkiyenin not görünümünü değiştirmesi
SPYD Başkanı Ünver:

ANKARA (AA) - ERDAL ÇELİKEL - Sermaye Piyasası Yatırımcıları Derneği (SPYD) Başkanı Arif Ünver, "Moody's'in Türkiye'ye ilişkin açıklamaları, ülkeyi sadece rakamlarla değerlendirdiğinin, Türkiye'yi çok da iyi tanımadığının ve yakından takip etmediğinin göstergesidir" dedi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in, Türkiye'nin kredi notu görünümünü "durağan"dan "negatif"e çevirmesini değerlendiren Ünver, Moody's'nin, Türkiye'de yaşanan gelişmelerin gerisinde kaldığını söyledi. 

Yerel seçimlerin ardından siyasi riskin çok büyük oranda azaldığını belirten Ünver, "Moody's'in değerlendirmelerine bakıldığında olayları görmek istedikleri gibi gördükleri izlenimine kapılıyorum. Dolayısıyla subjektif değerlendirmeler olarak görüyorum. Moody's'in Türkiye'ye ilişkin açıklamaları, ülkeyi sadece rakamlarla değerlendirdiğinin, Türkiye'yi çok da iyi tanımadığının ve yakından takip etmediğinin göstergesidir" diye konuştu.

"Moody's'in, bir rating kuruluşundan çok siyasi parti gibi değerlendirmelerde bulunduğuna" işaret eden Ünver, "Yerel seçimlerin ardından siyasi tansiyonun düşmesine rağmen hala tansiyon yüksekmiş gibi değerlendirmelerde bulunması bunu gösteriyor" dedi.

- "Siyasi belirsizlik ortadan kalktı"

Stratejik Düşünce Enstitüsü (SDE) Ekonomisti Prof. Dr. Muhsin Kar da Türkiye ekonomisinin 17 Aralık operasyonun ardından yaşanan süreçte ne kadar güçlü olduğunu gösterdiğini ifade etti. 

Yerel seçimlerin iktidar partisi açısından başarılı geçtiğini ve bu anlamda siyasi belirsizliğin ortadan kalktığını belirten Kar, "Öyle görülüyor ki yerel seçim öncesi başlayan Türkiye aleyhtarı kampanya, dozu azalacak olsa da cumhurbaşkanlığı seçimlerine kadar devam edecek gibi görünüyor. Türk halkının seçimlerdeki tavrı ve tercihi, kendilerini milletin yerine koyanlara tokat gibi bir cevap oldu" değerlendirmesinde bulundu.

Moody's'in, "Türkiye'de ekonomik büyümeyi destekleyici reform beklentisinin azaldığı" yönündeki değerlendirmelerine değinen Kar, şunları kaydetti:

"Türkiye, yıllık ortalama yüzde 5 civarında büyüyen bir ülke. Bunun altına düşmek büyüme hızı açısından bir risk oluştururken, üzerine çıkması da cari açık üzerinde baskıya neden olur. Özellikle yerel seçimlerden başarıyla çıkan iktidar partisi, tek parti olmanın da avantajıyla ekonomik konularda hızlı ve etkin kararlar alabilecektir."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com