Moody's'in, Türkiye'nin not görünümünü değiştirmesi

Moodysin, Türkiyenin not görünümünü değiştirmesi
İstanbul Ticaret Borsası Başkanı Kopuz:

İSTANBUL (AA) - İstanbul Ticaret Borsası (İSTİB) Başkanı Ali Kopuz, kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in, Türkiye'nin Baa3 olan kredi notunun görünümünü "durağan"dan "negatif"e çevirmesine ilişkin, "Ben bu değerlendirmeleri artık ciddiye almıyorum” değerlendirmesini yaptı.

Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan İSTİB Başkanı Kopuz, dün İstanbul Ticaret Borsası Meclisi’nde yaptığı konuşmayı hatırlatarak, şunları kaydetti:

“Daha dün yaptığım açıklamada, Fitch’in açıklamalarıyla ilgili görüşlerimi aktarmıştım. Fitch’in not indirmemesine rağmen, manasız uyarıları olduğunu söylemiştim. Bugün Moody’s’in açıklaması geldi. Kredi notunu düşürmedi ama görünümü negatife çevirdi. Doğrusu ben hiç şaşırmadım. Çünkü, sözüm ona bu kuruluşlar, her biri bağımsız olarak çalışıyorlar ama hep aynı şarkıyı söylüyorlar. Hedefleri doğru dürüst bir analiz yapıp, yatırımcılara yol göstermek değil, kendilerine verilen emirleri en güzel makyajla insanlara sunmak. Bunların açıklamalarının ciddiye alınacak tarafı yok.”

Moody’s’in kararına gerekçe olarak, "Artan siyasi belirsizlik ve dünya genelinde azalan likidite, ülkenin dış finansman pozisyonu üzerinde baskı oluşturarak, yerli ve yabancı yatırımcıyı olumsuz etkiliyor" açıklamasını yaptığına işaret eden Kopuz, “Ben bu açıklamaya ve görüşe katılmıyorum. Daha düne kadar seçimi bahane edip, akıl almaz senaryolar üretiyorlardı. Şimdi seçim bitti. Malzemeleri de bitti. Dayanaktan yoksun, mantıkla izah edilemeyecek açıklamalarla moral bozmaya çalışıyorlar” tespitini yaptı.

Bu kuruluşların açıklamalarının tamamında, olumsuz sözlerin ardından mutlaka bir iki cümleyle de sahte övgü yapıldığına dikkati çeken Kopuz, “Bizde bir atasözü var; ‘Eline ekmek verip ensesine tokat vurmak’ diye. Bunlar işte bunu yapmaya çalışıyorlar. Kusura bakmasınlar o devirler geride kaldı” ifadelerini kullandı.

Açıklamanın borsanın yükseldiği, doların düştüğü, faizlerde indirim beklediğimiz günlerde Türkiye’ye çelme takmak için yapıldığını öne süren Kopuz, açıklamasını şöyle tamamladı:

"Sussalar, dolar biraz daha düşecek. Sussalar, ekonomi daha iyi olacak. Onun için durmadan rapor, durmadan açıklama yapıyorlar. Açıklama yaptılar, 2, düşen dolar 2,12’ye çıktı. Bunlar Türkiye’de ekonomik istikrar olmasın diye uğraşıyorlar. Fakat Türk ekonomisi bunlara aldırmadan büyümeye devam edecek. Kimsenin bundan şüphesi olmasın.”

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com