Moody's'ten gelişmekte olan ülkeler açıklaması

Moody's'ten gelişmekte olan ülkeler açıklaması
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's:- "Benzerlikler olmasına rağmen gelişmekte olan ekonomilerde tek, birleşik bir krize tanıklık etmiyoruz. Her bir ülke kendine has zorluklarla karşı karşıya" dedi

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, gelişmekte olan ekonomilerde, benzerlikler olmasına rağmen tek, birleşik bir krize tanıklık etmediklerini, her bir ülkenin kendine has zorluklarla karşı karşıya olduğunu açıkladı.

Moody's'ten gelişmekte olan ekonomilerin politikalarına ilişkin yapılan yazılı açıklamada, "Benzerlikler olmasına rağmen gelişmekte olan ekonomilerde tek, birleşik bir krize tanıklık etmiyoruz. Her bir ülke kendine has zorluklarla karşı karşıya. Yatırımcıların gelişmekte olan ülkeleri homojen bir grup olarak algılama riski var" ifadelerine yer verildi.

Raporda, gelişmekte olan ülkelerin politika tercihlerinin itibarlarını belirleyebileceğine dikkati çekilirken, bu ülkelerde politika yapıcılarının ileride piyasa şoklarını geçiştirebilecek geniş kapsamlı uygun araçları olduğu vurgulandı.

Gelişmekte olan ülkelerin sermaye akışlarına olan ihtiyaçları doğrultusunda kırılganlıklarının da farklı olabileceği belirtilirken, şu değerlendirme yapıldı:

"Çin Merkez Bankası'nın bankalararası likidite sıkılaştırması ekonomik büyüme üzerindeki endişeleri artırarak son zamanlardaki istikrarsızlığa katkıda bulundu. Çin'de daha düşük büyüme küresel ticareti ve büyümeyi azaltabilir. Fakat bu durum ülkelere göre değişmektedir."

Raporda, "Arjantin Merkez Bankası enflasyonu artıran, para biriminin değer kaybını önleyebilmek için geçen yıl döviz piyasasına müdahale etti. Bir takım özel tahminlere göre, resmi enflasyon oranı olan yüzde 11 ikiye katlandı. Fakat son bir yıl içerisindeki müdahaleler Merkez Bankası'nın döviz rezervlerini bir sene içerisinde üçte bir oranında azalttı. Bu müdahalelerin artık sürdürülebilir olmadığı anlamına gelmektedir. Merkez Bankası'nın müdahalesi durunca, Peso sert bir şekilde değer kaybetti" ifadeleri kullanıldı.

Raporda Türkiye'ye ilişkin olarak da "Türkiye'de politik gerilimler, sermaye akımları ile büyük bir cari açığı finanse ederek sağlanan büyüme modeline dair endişelere eklendi. 2013 yılında GSYH'nın yaklaşık yüzde 7,5'ine denk gelen cari açık sürdürülebilir değil" ifadeleri kaydedildi.

Raporda Hindistan'a ilişkin olarak ise 2013'ün üçüncü çeyreğinde cari açığın GSYH'nın bir sene öncesine kıyasla yüzde 5'ten yüzde 1,2'ye gerilediğine dikkat çekilerek, ülkede halen enflasyona ilişkin endişelerin devam ettiğini, yapısal reformların gerçekleştirilmesi gerektiği belirtildi.

Raporda Güney Afrika'ya ilişkin olarak da 2013'te GSYH'nın yüzde 6'sı seviyesinde olan cari açığın ve sermaye akışına olan bağımlılığa ilişkin endişelerin devam ettiği ifade edildi.

Muhabir: Gökhan Kurtaran
Yayınlayan: Yılmaz Yıldız

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com