"Mor-gıç morartır..."

"Mor-gıç morartır..."
Türk Sanayici ve İşadamları Vakfı Emlak Sektörü Kurul Başkanı Salim Taşçı, emlak sektörünün maketten satışa dayanmasının sorun oluşturabileceğini belirtti.

Türk Sanayici ve İşadamları Vakfı Emlak Sektörü Kurul Başkanı Salim Taşçı, emlak sektörünün maketten satışa dayanmasının sorun oluşturabileceğini, İspanya'nın yaşadığı krizin "tuğla ekonomisinden" kaynaklandığını belirterek, "Tuğla ekonomisine dikkat. Tuğlalar yerinden oynarsa çatı uçar. Konut alıcılarının rahat uyuyabilmesi için, maket konutların sigorta edilmesi, yüklenici firmalardan banka teminat mektubu istenmesi, kredi veren bankaların sorumluluklarının artırılması gerekir" dedi.

-TUĞLALAR YERİNDEN OYNARSA ÇATI UÇAR..."-

Salim Taşçı yazılı açıklamasında, Türkiye'de ovalar, yaylalar, dağlar ve tepelerin inşaat şantiyeleriyle dolduğunu belirterek, "Maketi önüne koyan bazı firmalar sat-yapa geçiyorlar. Ortada maket, elinde çubukla bir tanıtım uzmanı. "İşte onuncu kat, tüm şehir ayaklar altında, peşin şu kadar, taksit bu kadar.' Ardından senet tanzimi, protokol ve oldu satış. "Ya yapmazsan, ya yapamasan, benim durumum ne olacak?' diye soran çıkıyor mu, orası meçhul" dedi.

Maketten konut satan firmaların SPK'ca denetlenmesi ve izahname istenmesinin öngörüldüğünü hatırlatan Taşçı, "Maketi yapan, izahname hazırlamaktan acizmi ki, denetimin temeli "izahnameye' dayandırılıyor? Yaptırım nedir? Görünürde hiçbir nitelik, garanti yoktur" iddiasında bulundu. Taşçı, "Tuğla ekonomisine dikkat. Tuğlalar yerinden oynarsa çatı uçar" dedi.

-"MOR-GIÇ MORARTIR..."-

Salim Taşçı, emlak sektöründe bir çöküş yaşanmaması için şu önerilerde bulundu:

"-Alıcının rahat uyuyabilmesi için, maket konutların sigorta edilmesidir. Yapımı yüklenici firmalardan banka teminat mektubu istenmesidir. Kredi veren bankaların sorumluluklarının arttırılmasıdır. İşte o zaman vatandaşta, yaptı, yapamadı derdinden kurtulur. Aksi halde Mor-gıç morartır.

-İspanya, ABD deki, tuğla ekonomisinin neticesi olarak, ABD deki krizin izleri yeni, yeni ortadan kalkmakta olup, ispanya şu andaki, krizi geçmişteki, tuğla ekonomisinin cazibesine (!) borçludur."

-"BU KADAR KONUTU KİME SATACAKSINIZ?"-

Salim Taşçı dünya ülkelerinin deneyimlerinden dersler alınmazsa sorunlar yaşanabileceğini kaydederken, "Korkum odur ki, 3-4 yıl sonra bankalar para kasalarının yanına bir de konut anahtarlarını muhafaza için bir kasa daha ilave etmek mecburiyetinde kalacak olmalarıdır. Ekonomide arz-talep dengesi diye bir kural vardır. Bu kadar konutu kime satacaksınız? 3-4 yıl sonra biriken stoklar elde kalırsa, fiyatlar alabildiğine düşerse sonuç ne olur?" diye sordu.  (EAK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Ağaoğlu tamamen bıraktı12 Şubat 2014 Çarşamba 07:36
 • "Duygusal kentler tasarlayacağız"23 Ocak 2014 Perşembe 17:14
 • Kira işkencesi başlıyor08 Ocak 2014 Çarşamba 11:21
 • Yabancılara gayrimenkul satışında patlama yaşandı!09 Aralık 2013 Pazartesi 15:51
 • Konut sahipleri dikkat!01 Aralık 2013 Pazar 23:23
 • AKP'li belediye Maliye'yi böyle dolandırdı01 Kasım 2013 Cuma 12:32
 • Avrupa’nın korkusu ‘konut balonu’ Türkiye'yi etkileyecek mi?24 Ekim 2013 Perşembe 15:15
 • En riskli alan İstanbul14 Ekim 2013 Pazartesi 16:14
 • Siyasi rant için ilçenin dokusunu yok edecekler14 Ekim 2013 Pazartesi 15:50
 • Erdoğan'ı çıldırtacak daire fiyatları!10 Ekim 2013 Perşembe 14:51
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com