Mossad Ajanı Ölü Bulundu!

Mossad Ajanı Ölü Bulundu!
İsrail Savunma Bakanlğı, Ayalon cezaevinde adını 'mahkum X' olarak duyurduğu bir hükümlünün ölü bulunduğunu açıkladı.

Mossad ajanı olduğu iddiasıyla önceki gün bir İran vatandaşının Tahran'daki Evine cezaevinde idam edilmesinden bir gün sonra akıllara misilleme ihtimalini getiren bir iddia ortaya atıldı. İsrail basınında da yazan, tanınmış Amerikalı gazeteci Richard Silverstein'ın haberine göre 2007 yılında Türkiye'de kaybolan İran'ın eski Savunma Bakan Yardımcısı Ali Rıza Asgari İsrail'deki Ayalon cezaevinde, hücresinde ölü bulundu. Silverstein bir süre önce yazılarında, adından Prisoner X (mahkum X) diye söz ettiği Asgari'nin Türkiye'ye geldiğinde Alman İstihbarat'ı tarafından yakalanarak İsrail gizli servisi Mossad'a teslim edildiğini, oradan İsrail'e götürüldüğünü yazdı.

MOSSAD'IN KADİM TAKTİĞİ

Habere göre İsrailli yetkililer Asgari'nin hücrede intihar ettiğini öne sürdü. İki hafta önce İsrail Savunma Bakanlığı, adını açıklamadığı bir mahkumun Ayalon cevaevindeki hücresindeki ölü bulunduğunu açıklamıştı.

İsrail basınında yer alan ancak daha sonra kaldırılan bu son haberde İrail tarafının olaya intihar süsü vermeye çalıştığı yorumları yapıldı. Haberin yayınlanmasından bir gün önce Tahran'daki Evine cezaevinde Mossad ajanı olmakla suçlanan bir İranlı idam edilmişti. Bu olay Asgari'nin öldüğünü önceden bilen İran'ın, İsrail'e missillemesi olarak da yorumlanıyor. Haberde aynı zamanda eski İran Devrim Muhafızları Komutanı olan Asgari'nin hangi amaçla öldürüldüğü sorulurken, Mossad'ın, işlediği suikastlere her zaman inthar süsü vermeye çalıştığı hatırlatılıyor. İran'da Hatemi hükümeti döneminde Savunma Bakanı Yardımcılığı görevinde bulunan ve İran'ın en önemli nükleer sırlarını bildiği öne sürülen Ali Rıza Asgari, dört yıl önce Suriye'den İstanbul'a gelmiş; ancak daha sonra kendisinden haber alınamamıştı. İran, Asgari'nin İsrail istihbarat servisi tarafından kaçırıldığını savunuyor. Asgari'nin nükleer bilgiler karşılığında ABD'ye sığındığı iddiaları da gündeme gelmişti.

İran'ın füze bilgilerini Tel Aviv'e sattı

İsrail gizli servisi Mossad adına casusluk yapmakla suçlanan ve önceki gün Tahran'daki Evin cezaevinde idam edilen İranlı Ali Ekbar Siadat'ın Tahran yönetimine ait gizli füze bilgilerini İsrail'e verdiği iddia ediliyor. İngiliz İndependent gazetesinin haberine göre Siadat, yurtdışına yaptığı 'ticari' gezilerde İran'ın füze sistemine dair önemli bilgileri 'sattı'. İran adli kaynaklarına göre, 2008 yılında eşiyle ülkeden ayrılmak isterken yakalanan Siadat, 6 yıldır MOSSAD'la iletişim halinde bulunuyordu. İndependent İstanbul'da Ocak ayı sonunda yapılacak 5+1 ülkeleriyle İran arasında yapılacak nükleer görüşmeleri hatırlatarak İran'ın İsrail'den gelen her türlü engelleme girişimine dair hazırlıklı olduğu hatırlatıldı. İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad geçtiğimiz günlerde İran televizyonuna yaptığı açıklamada 'Batılı ülkelerin kirli oyunlarının İstanbul'da yapılacak görüşmeleri sonuçsuz bırakabileceği uyarısında bulunmuştu.

Eşi Türkiye'yi suçladı

İsrail'de öldürüldüğü iddia edilen Ali Rıza Asgari'nin eşi Ziba Ahmedi, "Eşimin kaçırılmasından Türkiye sorumlu tutulmalı" dedi. İran'ın öğrenci haber ajansı ISNA'ya konuşan Ziba Ahmedi, "Ali Rıza Asgari, Türkiye'de kaçırıldı. İran bu konuyu Türkiye üzerinden araştırabilir. Türkiye bu konuda cevap verebilmeli" şeklinde konuştu. Ziba Ahmedi, "İsrail medyasında çıkan bu haberler, tüm dünyaya eşimin Siyonist rejim tarafından kaçırıldığını ispatladı. Neden hala uluslararası örgütler bu olaya sessiz kalıyor" diyerek "İran, Türkiye'nin İsrail'e bu konunun peşini ciddi şekilde takip etmesi için baskı yapmasını sağlamalıdır" diye konuştu. Press TV'nin haberine göre, İran Parlamentosu'nun Ulusal Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu'nun sözcüsü Kazım Celili de uluslararası toplumu, Asgari'nin İsrail cezaevinde öldürülmesi konusunda ciddi adım atmaya çağırdı.

Ankara'nın da nükleeri var tartışması

Tahran'da Türkiye'de olduğu iddia edilen nükleer silahlar gündeme geldi. Tehran Times gazetesinin haberine göre, İranlı milletvekili Mustafa Kavakebyan, Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'a çağrıda bulunarak, Türkiye'de bulunduğu bildirilen 90 adet nükleer bombanın protesto edilmesini istedi.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com