Mosturoğlu'nun savunması tamamlandı

Mosturoğlu'nun savunması tamamlandı
Fenerbahçe Asbaşkanı Şekip Mosturoğlu, savunmasını yaptı.

"Futbolda şike" iddiaları üzerine aralarında Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın da bulunduğu 23'ü tutuklu 93 sanık için açılan davanın 7. duruşmasında Yıldırım savunmasını tamamladı.

Tarihi şike davasında Aziz Yıldırım'ın ardından Fenerbahçe Asbaşkanı İlhan Ekşioğlu da savunmasını yaptı. Aziz Yıldırım ve İlhan Ekşioğlu'nun avukatlarının da savunmalarını tamamlamasının ardından Fenerbahçe Kulübü Asbaşkanı Şekip Mosturoğlu savunmasını yaptı.

İŞTE ŞEKİP MOSTUROĞLU'NUN AÇIKLAMALARI...

19:15 Şekip Mosturoğlu'nun savunması sona erdi.

- Mosturoğlu'nun avukatı, Ayşe'nin kim olduğunun açıklanması için talepte bulunuldu. Ancak Ekinci, Tamer Yelkovan'ın açıklamasını isteyerek, Ayşe'nin deşifresine izin vermedi.

- Bundan sonraki bütün çabam kendim ve kulübümün beraatı içindir.

- Mehmet Şen'e söylediğim İki "tamam" kelimem yüzünden dinleme alanına girdim. Kongre'de cebir şiddet var diyorsunuz. Aram Markaroğlu benim müvekkilim.

- Şekip Mosturoğlu savunmasında Bayern Münih'in Shaqiri transferini örnek gösterdi.

- Emenike'nin 4-5 hafta oynayamayacagi adlı tıptan ve hastaneden alınmış raporlarla sabit fakat Mehmet Berk, iddianamede bu duruma yer vermemiş.

- Savcı Mehmet Berk, Emenike ve Sezer transferleri'nin usulüne uygun olduğunu Eskişehir ve Karabük'ten öğrendi ama yazmadı."

- Polis beni Halil Ünal'la pazarlık yaparken fiziki takibe almış. Sezer Öztürk ile tek görüşmem Trabzonspor maçından 6 gün sonra oldu.

- Bu iddianame'nin fikir babasını bulduk, fikir önderi Süheyl Donay. Mehmet Berk onu seçmiş.

-  İddianameyi gördüğümde ilk defa 'transfer şikesi' kavramıyla karşılaştım. 8 aydır tutuklu bir hukukçu olarak, 'Bu transferlerde gayriahlaki birşey var mı?' çözemiyorum.

- Kendimle alakalı tapelerde bir hukukçu olarak şike ve teşvik göremiyorum.

- 2 bin 700 kelimelik görüşmeden 280 kelime cımbızlanmış, cımbızlanmış konuşmalar bir hukuk dergsinde 'etik transfer nasıl yapılır?' konusuyla yayınlanabilir.

- Sezer, Tunay ve Mehmet Almancı futbolcular. Zafer Demiray iddianamedeki gibi Menajer değil, oyuncu ajanıdır. Bu transferlerle ilgili onu görevlendirdik.

- İddianamenin bakış acısıyla Fenerbahçe'nin Recep Niyaz transferi şikedir, ancak spor hukuku açısından talimatlara uygundur.

- Bucaspor'un Trabzonspor maçından önceki 'PAF takımla çıkma' kararının, spor hukuku açısından daha fazla şike değeri var.

18:05  Mahkemeye kısa süreli ara verildi.

- 6222 sayılı kanunun hazırlanmasında maalesef ben de çalıştım. Neden 'maalesef' diyorum? Çünkü uygulamasını spor hukukçularının yapacagını zannediyordum. Eğer siz bugun mesela Fenerbahçe-Karabükspor maçının sonucunu değiştirirseniz FIFA, federasyonumuzun aktivitelerini ve üyeliğini askıya alır.

- Şike kararı kolay verilecek bir karar değildir. En büyük delili de maç raporudur tapeleri falan değil. Bu ihtilafı çözmek istiyorsanız Webster, Krygiakos ve Matuzalem kararlarını incelemeniz gerekiyor.

- 3 Temmuz'dan itibaren yaşanan bu olaylar olmasaydı; Türkiye'nin CAS'ta 3. hakim olacaktım. Bu göreve herkes kolay kolay gelemez.

- Fenerbahçe Kulübü'nün baş hukuk muşaviriyim. Bu işi para almadan yapıyorum. Kulubün kurumlarına hizmet ediyor, CAS ve FIFA nezdinde temsil ediyorum.

Kaynak : Sporx

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com