"Motorlu taşıtlar sektöründeki rekabet araç fiyatlarını düşürdü"

Motorlu taşıtlar sektöründeki rekabet araç fiyatlarını düşürdü
Rekabet Kurumunun Motorlu Taşıtlar Sektör Araştırması:

ANKARA (AA) - Rekabet Kurumunca yapılan araştırmada, motorlu taşıtlar sektöründe oldukça rekabetçi bir yapının olduğu, bu rekabetin araç fiyatlarını düşürdüğü tespit edildi.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Rekabet Kurumunun "Motorlu Taşıtlar Sektör Araştırması"nın sonuçları yarın Bursa'da açıklanacak. Araştırmanın sonuçları, sektör temsilcileri bakımından olduğu kadar Rekabet Kurumu açısından da iki önemli konuya işaret ediyor.

Araştırmanın sonuçları, satış pazarında oldukça rekabetçi bir yapının bulunduğunu ortaya koydu. Bu çerçevede araç fiyatlarında düşüş olduğu, sektördeki satış kar marjlarının azaldığı ve yoğunlaşma oranlarının düştüğü belirlendi. Sonuçlar, ayrıca sektördeki bakım onarım hizmetleri ve yedek parça pazarlarının rekabet açısından daha fazla üzerinde durulması gereken alanlar olduğunu gösterdi. Özellikle bakım onarım pazarındaki kar marjlarının yüksek seyretmesi, alternatif oyuncuların oyuna dahil olmakta karşılaştıkları güçlükler ve eşdeğer yedek parça kullanımının sınırlı kalması gibi birtakım sonuçlar rekabetçi kaygıların satış pazarından ziyade bu alanlara yöneltilmesi sonucunu doğuruyor.

Sonuçların kamuoyu ile paylaşılmasının ardından gelecek katkı ve görüşler çerçevesinde hazırlanacak rapora nihai şekli verilecek. Raporun nihai bulgularından hareketle, ilgili tebliğlerin yenilmesi hususunda gereklilik olup olmadığı tartışılacak. Tebliğlerin yenilenmesine karar verilmesi durumunda, hazırlanacak taslak tebliğ ve buna bağlı kılavuzlar kamuoyu bilgisine sunulacak.

Araştırmanın sonuçlarının açıklanacağı 12. Rekabet Hukuku ve İktisadında Güncel Gelişmeler Sempozyumu'na, Rekabet Kurumu Başkanı Nurettin Kaldırımcı da katılacak. Kaldırımcı, daha sonra "Serbest Piyasa Ekonomilerinde Rekabet Hukukunun ve Rekabet Kurumunun Rolü ve Önemi" konulu toplantıya iştirak edecek, iş adamlarıyla bir araya gelecek.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com