Motorsiklet kullanırken dikkatli olun...

Motorsiklet kullanırken dikkatli olun...
İleri ve güvenli sürüş teknikleri uzmanları, motorsiklet sürerken nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlatarak kazaların kurallara uymamaktan ve basit htalardan meydana geldiğini söyledi.

İleri ve güvenli sürüş teknikleri uzmanları, motorsiklet sürerken nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlatarak kazaların kurallara uymamaktan ve basit htalardan meydana geldiğini söyledi.
İleri ve güvenli sürüş teknikleri eğitmeni Uğur Ertekin, motosikletin tehlikeli bir taşıt olmadığını belirterek, ''Kazalar, kurallara uymamaktan, basit hatalardan ve eğitimsizlikten dolayı gerçekleşiyor'' dedi.
Uzmanlar, kurallara uygun kullanıldığında, motosikletin diğer taşıtlar kadar güvenli olabileceğini ifade eden uzmanlar, şunları söyledi:
Motosiklet kullanmanın ''sanat'' olarak değerlendiren uzmanlar, ''Motosiklet kullananların heybelerinin birinde şans, diğerinde ise tecrübe vardır. Öğrenilen doğrularla tecrübe heybesi dolar. Bu da kaza riskini asgari düzeye indirir. Buna rağmen, kazaların yüzde 80'i sürücü hatalarından kaynaklanıyor. Kalan yüzde 20 ise bozuk ve mucurlu yollar, hava koşulları, aniden yola köpek veya başka hayvanın çıkması, yollara makine yağı, mazot veya kaydırıcı maddelerin dökülmesi diğer araç sürücüleri gibi etkenlerdir'' diye konuştu.
Motosikleti bulunan herkesin ''ileri ve güvenli sürüş eğitimi alması gerektiğini ifade eden uzmanlar, şöyle devam etti:
''Motosiklet kullanımı keyifli, zevkli ancak dışsal faktörler nedeniyle biraz karmaşıktır. Motosikletin gücünü, kendi gücünüz, deneyiminiz ve bilginizle birleştirerek, kendinizi diğer araç kullananlarla ayrıcalıklı görebilirsiniz. Bazen 20-30 yıl motosiklet kullananlar hiç kaza yapmayacaklarını sanırlar. Kilometre katetmek çok önemli değil, önemli olan ileri ve güvenli sürüş eğitimi almak ve kurallı davranmaktır.''
GÜVENLİ SÜRÜŞ VE SAĞLIK İÇİN ÖNLEMLER
Motosiklet sürücülerin arkalarında birinin olması ve grup halinde gezinti yapılmasının kazaları azalttığına dikkati çeken uzmanlar, bayan sürücü sayısının artmasının da sevindirici olduğunu ifade etti.
Ölümlü kazaların büyük çoğunluğu sürücünün giysi ve diğer malzeme eksikliğinden kaynaklandığını vurgulayan uzmanlar, konuşmasını şöyle sürdürdü:
''120-140 kilometre hızla giden bir motosikletli düz yolda düştüğünde en az 30 ile 60 metre arasında sürüklenir. Şayet rüzgara, ateşe, yağmura dayanıklı tulumu varsa, bu olası doku kayıplarını önler. Ayrıca kask, eldiven, bot veya çizme giymek şarttır. Bu giysiler sadece sürücüler için değil, arkasında oturanlar için de geçerlidir. Bir de motosikletin bakımı, lastikleri, fren sistemi her yola çıkmadan kontrol edilmeli. Riski minimize etmek ve potansiyel tehlikeyi sezmek için 5 duyumuzu kullanmalıyız.''
Motosiklet kullananların mutlaka ''kulak tıkacı'' kullanmaları gerektiğini belirten uzmanlar, ''85 desibelden sonra kulak aşırı motor gürültüsü ve rüzgardan dolayı olumsuz etkilenir. Bu da ileri zamanlarda duyma kayıplarına neden olur. Bu nedenle mutlaka uzun yol kateden sürücüler kulak tıkacı kullanmalı ve 6 ayda bir KBB uzmanına görünmelidir'' diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com