Motosiklete bacak açarak binmek yasaklandı

Motosiklete bacak açarak binmek yasaklandı
Endonezya'nın Açe bölgesinde şeriat sebebiyle motosiklete erkek sürücünün arkasında bacaklarını açarak binmek yasaklandı.

Endenezya'da şeriat uyarınca kadınların motosiklette erkek sürücünün arkasına bacaklarını açarak binmesi yasaklandı.

Lokseumawa şehrinin belediye başkanı Suaydi Yahya, yasağın, halkın ahlaki değer ve davranışlarını muhafaza etmeye yönelik olduğunu söyledi.

Açe, Endonezya'da şeriat uygulayan tek eyalet.
 
Arkaya oturacak olan kişilerin  sadece yan oturabileceklerini bildirdi ve bacaklarını
açarak oturmanın, İslami değerleri ihlal ettiğini savundu.

Belediye Başkanı Yahya, "Bir kadın motora düz oturduğunda erkek gibi görünüyor. Halbuki yan otursa kadın gibi görünecek" diye konuştu.

Yahya, güvenlik kaygılarına karşılık ise, yan oturduğu için motordan düşenlerin sayısının da fazla olmadığını söyledi.

Belediye Başkanı bir aylık bir uygulamadan sonra yerel yönetimin bir değerlendirme yapacağını ve yasağın yerel bir yasa haline getirilebileceğini söyledi.

Yasaya uymayan kadınlara ise , "Yasa haline geldiği andan itibaren, otomatik olarak bir yaptırımı da olacak" diye cevap verdi.

Yeni kural, aralarında başkent Cakarta'da yaşayan Ulil Abşar Abdalla gibi önde gelen bazı Müslüman politikacıların sert tepkisiyle karşılandı.

Abdalla, Twitter hesabından "Motosiklete nasıl binileceği şeriatta düzenlenmemiştir. Kuran'da ya da Hadislerde yeri yoktur. Eğer yönetim bir kuralı yasaya dönüştürmek istiyorsa demokratik bir ülkede neyin şeriata uygun olup neyin olmadığına, kamuoyunun sağduyusu ile karar verilmelidir " mesajını verdi.(SNK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com