Mozilla Apple'a meydan okudu

Mozilla Apple'a meydan okudu
Firefox'un mimarı Mozilla, yeni işletim sistemi hakkında konuştu; Apple'a hodri meydan dedi.

Mozilla, Firefox'un yapımcısı, açık ve özgür internetin en büyük kalelerinden biri. Daha önce size Mozilla'nın Boot to Gecko (B2G) isimli, HTML tabanlı bir akıllı cep işletim sistemi üzerinde çalışıyordu. Telefonun tarayıcısı üzerinden "akıllı cebimsi" bir arayüz yaratan B2G'yu ilk olarak Android üzerinde sunmayı düşünen Mozilla'nın başkanı Tristian Nitot, kapalı bir ekosistem olan iOS'a da girmek istediklerini kaydediyor: "Apple kullanıcılarının HTML uygulamalara erişimini engellemeye kalkarsa, müşterilerinin büyük bölümünü kaybetme riskini de göze alır. HTML uygulamaları bir kere satın almanız yeterli, daha sonra istediğiniz cihazda kullanabilirsiniz."

'GELİR GETİRECEK'

Web-tabanlı uygulamaların güzel yanının, tek bir şirkete bağlı kalmadan istenilen cihazda kullanılabilir olduğunu söylüyor Nitot: "B2G'nin getireceği en büyük şeylerden biri Mozilla Marketplace, uygulama dükkanlarının sadece iyi yanlarını web'e taşıyacak. İyi yanı, gelir getirecek ayrıca uygulamaların keşfini sağlayacak ve belli amaca uygun uygulamalar hakkında web'den çok daha fazla bilgi içerecek. İnsanlara uygulamaları keşfetmeleri ve oylayabilmeleri için bir uygulama dükkanı ortamı sunmak gerekiyor. Tek bir uygulama dükkanında sansür her zaman bir risktir, yani bizim kesinlikle istemediğimiz bir şey. Bu yüzden geliştiriciler, uygulamalarını pek çok dükkan üzerinde satabilecekler: kendi siteleri, genel amaca uygun uygulama dükkanları üzerinde satabilecekler yada genel perakendeciler üzerinde bile satabilecekler. Sonuçta HTML oldukları ve web üzerinde dağıtıldıkları için pek çok satış mekanı olacak ve web kullanan her cihazda çalışacaklar-tabi ki Android ve iOS da dahil olmak üzere. HTML uygulamaları bir kere satın almanız yeterli, daha sonra istediğiniz cihazda kullanabilirsiniz."

Tarayıcı alanında Firefox ile, Internet Explorer tekeline son getiren ve rekabetin yolunu açan Mozilla, şimdi de gözünü mobil uygulamalara ve dolayısıyla iOS'un tekeline dikti. Mozilla'nın bu planının başarılı olup olmayacağını bize zaman gösterecek. Fakat başarısız olması için hiçbir neden de yok. (BRK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Apple, iOS 8'in son kullanım oranını açıkladı08 Ocak 2015 Perşembe 14:04
 • Kuyruklu yıldız kaşifi Philae kayboldu06 Ocak 2015 Salı 12:12
 • WhatsApp, Snapchat'e özendi02 Ocak 2015 Cuma 15:24
 • Dünya bu buluşu konuşuyor!26 Aralık 2014 Cuma 15:01
 • Android telefon kullananlar dikkat!26 Aralık 2014 Cuma 11:39
 • iPhone 6S mini geliyor25 Aralık 2014 Perşembe 10:59
 • Nabız ve tansiyonu yanlış ölçüyorlar25 Aralık 2014 Perşembe 10:32
 • Şimdi de LG G3 patladı24 Aralık 2014 Çarşamba 13:17
 • Facebook 2014 yılını kısaca özetledi10 Aralık 2014 Çarşamba 10:29
 • Samsung fena patladı!09 Aralık 2014 Salı 11:19
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com