Muammer Güler’den Gezi itirafı!

Muammer Güler’den Gezi itirafı!
İçişleri Bakanı Muammer Güler, Gezi Parkı olaylarında hükümet olarak bazı bölümleri kavrayamadıklarını söyledi.

Cumhuriyet tarihinde ilk kez bu tadar büyük bir şiddet olayıyla karşılaşıldığını ve polise şiddet uygulandığını anlatan Güler, Bayburt hariç yurt genelinde 5 bin protesto olayının gerçekleştiğini ifade etti.

Bakan Güler, Meclis’te muhalefet milletvekillerinin sorularını cevapladı. Bakan Güler, Gezi olaylarından öğrenci evlerine, Adana Valisi hakkındaki eleştirilere kadar cevap verdi.

Gezi Parkı olayların bilançosunu açıklayan Güler, yurt genelinde 80 ilde toplam 5 bin 532 protesto gösterisi düzenlendiğini söyledi. Gösteri yapılmayan tek ilin Bayburt olduğunu belirten Güler, eylemlerde 697 güvenlik görevlisi ile çok sayıda göstericinin yaralandığı olaylarda 198 kişinin tutuklandığını ifade etti.

"GEZİ OLAYLARINI KAVRAYAMADIK"

Olaylarla ilgili kolluk güçleri hakkında adli ve idari soruşturmaların sürdüğünü belirten Güler, polisin orantısız güç kullanımı iddialarıyla ilgili şöyle konuştu:

“Gezi olaylarında kavrayamadığımız yerler var mı evet var, kavrayamadık. Cumhuriyet tarihinde ilk defa bu kadar toplu şiddet olayı polise karşı uygulandı. Hatta olayların arkasında uluslararası güçler ve çözüm sürecinin baltalanmasına kadar varan bir arayış olduğunu belirtmek isterim.”

"VALİ COŞ YANLIŞ YAPTI"

Açıklamalarıyla gündeme gelen Adana Valisi Hüseyin Avni Coş’un için haklı olsa bile yanlış yaptığını vurgulayan Güler, “10 Kasım törenlerinde törenin saygınlığına gölge düşürüymüş valiye ve Başbakan’a hakaret edilmiş, bu nedenle 9 kişi hakkında işlem yapılmıştır. Tüm bunlara rağmen valinin vatandaşla bu tür diyaloga girmesi yanlıştır. Valimiz hakkında inceleme devam etmektedir.” ifadelerini kullandı.(MUE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com