Muayene ücreti kaldırılıyor

Muayene ücreti kaldırılıyor
Alman hükümeti, hastaların her 3 aylık dönem için ödediği 10 avroluk muayene ücretini kaldırma kararı aldı.

Almanya'daki koalisyon hükümetinde bazı konulardaki görüş ayrılıklarını gidermek için başbakanlıkta toplanan koalisyon komisyonu, 1 Ocak 2013 itibariyle muayene ücretlerinin kaldırılmasına karar verdi. 9 yıl önce yürürlüğe giren muayene ücretinin kaldırılması, Hür Demokrat Parti'nin (FDP) üzerinde ısrar ettiği bir konuydu.
 
Toplantıda ayrıca, Hristiyan Sosyal Birlik Partisi'nin (CSU) önerisi çerçevesinde, ailelerden çocuklarını kreşe göndermek istemeyenlere de bakım parası ödenmesi kararı alındı. Kararın bu hafta Federal Meclis'te görüşülmesi ve 1 Ağustos 2013'te yürürlüğe girmesi planlanıyor.
 
Bakım parasıyla ilgili karara göre, 2 yaşındaki çocuklara aylık 100 avro ödenmesi, 2014 yılından itibaren 3 yaşındaki çocukların da uygulama kapsamına alınması, sonraki yıllardan itibaren de bu çocukların tümüne 150 avro bakım parası ödenmesi öngörülüyor. Yardımı nakit olarak almak istemeyen aileler paranın özel yaşlılık sigortasına veya çocuklarının eğitimi için bir tasarruf hesabına aktarılmasını istemeleri halinde ek 15 avro ödeme alacak.
 
Koalisyon partilerinin aldığı diğer bir karara göre de, 40 yılın üzerinde emeklilik primi ödeyen ve özel yaşlılık sigortası bulunanların emekli maaşları, 688 avronun altında kalması halinde artırılacak.
 
Bunun yanı sıra hükümetin yeni trafik projeleri için 750 milyon avro ayırması, rüzgar ve güneş enerjisini düzenleyen yenilebilir enerji yasasında yeniden düzenlenme yapması kararlaştırıldı.
 
Ana muhalefetteki Sosyal Demokrat Parti (SPD) ise yeni kararları eleştirdi. SPD Federal Meclis Grubu Başkanı Frank-Walter Steinmeier, hükümetin bütçeyi göz önünde bulundurmadan "seçim hediyeleri verdiğini" belirtti. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com