"Mücadelelerine destek veriyoruz”

"Mücadelelerine destek veriyoruz”
Uşak'ta faaliyet gösteren Kaynak İplik Fabrikası'nda çalışan ve geçen ay Türkiye Örme ve Giyim Sanayi İşçileri Sendikası'na (TEKSİF) üye oldukları için işten çıkarıldıklarını iddia eden bir grup işçi, işe geri dönebilmek için başlattıkları mü

Uşak'ta faaliyet gösteren Kaynak İplik Fabrikası'nda çalışan ve geçen ay Türkiye Örme ve Giyim Sanayi İşçileri Sendikası'na (TEKSİF) üye oldukları için işten çıkarıldıklarını iddia eden bir grup işçi, işe geri dönebilmek için başlattıkları mücadeleyi sürdürüyor. Yaklaşık bir aydır çeşitli eylemlerle seslerini duyurmaya çalışan işçiler bugün öğle saatlerinde kent merkezinde yolu trafiğe kapatmıştı. Atatürk Anıtı önünde yolu trafiğe kapatan işçilere polis zor kullanarak yoldan çıkarmıştı. İşçiler eylemlerini akşam saatlerine kadar devam ettirdi. İftara saatini de Atatürk Anıtı önünde geçiren yaklaşık 60 işçi hava karardıktan sonra anıt önünde oturma eylemine başladı. Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı önünde başlattıkları oturma eylemini sürdüren işçiler işe geri dönene kadar eylemlerinin devam edeceğini söyledi. Yaklaşık 60 kişilik gruba CHP Uşak Milletvekili Osman Coşkunoğlu'da destek verdi. İşçilerin oturma eylemi yaptığı alana gelen Coşkunoğlu, açıklamada sendikalı oldukları için işten çıkartılan işçilerin haklarını savunacaklarını ifade etti.
Ramazan ayı ve ekonomik kriz ortamında ortada ciddi bir neden yokken insanları işten çıkarmanın kabul edilemeyeceğini kaydeden Coşkunoğlu, ''Mübarek Ramazan ayında haksız yere 60 kişiyi işten çıkarmak hiçbir vicdana sığmaz. Bu insanlar evlerine ekmek götüremiyor. Sorunun çözümü için kentte söz sahibi herkesin elini taşın altına koyması gerekiyor. İşçilerin bu haklı eylemini destekliyor ve sonuç almaları için gerekli girişimlerde bulunacağız”dedi.
Türkiye Tekstil Örme ve Giyim Sanayi İşçileri Sendikası (TEKSİF) Genel Merkez Örgütlenme Sorumlusu Asalettin Arslanoğlu da işten çıkartılan işçilerin geri dönmesi için sendika olarak ellerinden gelen desteği vermeye devam edeceklerini bildirdi. Ellerinde pankartlarla gece boyunca Atatürk Anıtı önünde oturma eylemini sürdüreceklerini belirten işçiler ise kriz ve Ramazan ayında zor durumda kaldıklarını dile getirdiler.

EYLEME DEVAM EDECEĞİZ
İşten çıkarılan işçiler arasında bulunan Emine Kabadayı, “Biz insan gibi çalışmak istiyoruz. Biz böyle yaşamaktan mutlu değiliz. Bizi bu hale düşürenler utansın. İşimize geri dönünceye kadar hakkımızı aramaya devam edeceğiz. Bu gece gerekirse sabaha kadar oturma eylemi yapacağız. Sorunun çözümü için bir grup arkadaşımız Vali ile görüşmeye gitti”dedi.
Bu arada Uşak Valisi Özdemir Çakacak ile görüşmek için oluşturulan 4 kişilik heyet Uşak Vali Konağı'na gitti. Polis ekipleri işçilerin eylem yaptığı alanda geniş çaplı güvenlik önlemi aldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com