Müdür İlkay Çetin'den Kurbanlık Alacaklara Uyardı

Müdür İlkay Çetin'den Kurbanlık Alacaklara Uyardı
Kurban bayramının yaklaştığı şu günlerde Pazarlar Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü açıklama yaparak, kurbanlık alacak vatandaşlara uyarılarda bulundu

Kurban bayramının yaklaştığı şu günlerde Pazarlar Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü açıklama yaparak, kurbanlık alacak vatandaşlara uyarılarda bulundu.
Pazarlar Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü İlkay Çetin, kurbanlık hayvanların hastalıklı veya gebe olmamasına dikkat edilmesini istedi ve bu konuda hayvan pazarlarında veteriner hekimlerin görev aldığını ve vatandaşlara yardımcı olabileceklerini belirtti.
Çetin, “Öncelikle yaklaşan Kurban Bayramının Ülkemize, Milletimize ve tüm dünyaya huzur ve barış getirmesini temenni ediyorum. Kurban bayramı bilindiği üzere hem dini bir görevin yerine getirilmesi, hem de insanların et ihtiyacının karşılanması açısından önemli bir bayram. Bu yıl ülkemizde ve ilçemizde kurbanlık hayvanların yeterliliği konusunda hiçbir sıkıntı yaşanmayacağı görülüyor. Yapmış olduğumuz denetimler sonucu vatandaşların istediği hayvanı geçen seneki fiyatlarla alabileceğini ifade edebiliriz” dedi.
Kurban bayramı ile ilgili olarak vatandaşların dikkatini çekmek istediklerini kaydeden Çetin, “İnsanlarımız genellikle yılda bir kere canlı hayvan alıyorlar. Bu nedenle vatandaşların dikkat etmesi gereken öncelikli noktalar şunlardır; kesinlikle kulak küpesi olmayan hayvanları almasınlar. Kulak küpesi takılan hayvanlar bütün aşıları takip edilen, pasaportlu, belgeli, Bakanlık Sistemlerine kayıtlı hayvanlardır. Ayrıca vatandaşlar hayvanların sağlık raporlarının olup olmadığını kontrol etsinler. Birde kurbanlık hayvanların çok zayıf, gebe yada yeni doğum yapmış olmamasına dikkat edilmelidir.” şeklinde konuştu.
Alınacak kurbanlıkların canlı, diri ve iri olmasına özen gösterilmesi gerektiğini hatırlatan Çetin, “Hayvanların tüyleri mat, kırışık ve karışık olmamalı, parlak ve canlı bir görünüme sahip olmalıdır. Burunda akıntı ve yüksek ateş olmamasına dikkat edilmeli, ayrıca hayvanların dışkısında pis bir koku ve ishal hissedildiğinde o hayvanda bir sağlık sorunu olduğu anlaşılmalıdır” ifadelerini kullandı.

Kaynak: İHA

Etiketler:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com